Trápí vás celulitida? Na vině může být i nevhodné spodní prádlo

Celulitida během života potrápí většinu žen, na vině je především anatomie ženského těla a hormon estrogen, muži jsou proto pomerančové kůže téměř ušetřeni. Na vzniku celulitidy má ale svůj lví podíl i řada nevhodných návyků. Zdaleka není doménou pouze žen s nadváhou, vyskytuje se i u štíhlých a mladých žen. Kromě dědičnosti, nevhodného stravování nebo hormonálních změn, může být na vině i těsné spodní prádlo nebo chůze na vysokých podpatcích.

Proč trpí celulitidou především ženy?

Muži pomerančovou kůží téměř netrpí, protože mají jinak uspořádaná podkožní vazivová vlákna než ženy, a zároveň jejich organismus není zaplaven ženským hormonem estrogenem. Ženy také mají proti mužům až dvojnásobné množství tukových buněk, navíc kvůli těhotenství je jejich kůže pružnější a roztažitější. Ani rozložení vazivových vláken není stejné, u žen umožňuje nepravidelné naplnění tukových lalůčků. Tím vznikají tukové shluky, které jsou vytlačovány k povrchu kůže.

Na vině je dědičnost, ale i nevhodné stravování

Celulitida nevzniká pouze u starších žen s nadváhou, ale trpí jí i velmi mladé a štíhlé ženy. Příčinami jsou často dědičnost, sedavé zaměstnání i nedostatek pohybu nebo dlouhé stání na jednom místě.

Problémem jsou také nevhodné stravovací návyky či kolísání váhy v důsledku dietních chyb. Strava by měla být bohatá na antioxidanty, které chrání stěnu cév. Svůj podíl má také nedostatečný či nevhodný pitný režim. Za nevhodné nápoje jsou považovány perlivé nápoje, alkohol a nadměrné pití kávy. Doporučují se naopak bylinkové čaje a neperlivé vody.

Život na vysoké noze a těsné prádlo

Pomerančová kůže vzniká i v důsledku častého chození na vysokých podpatcích, které způsobují zkrácení lýtkových svalů. Nevhodné je i sezení s nohama zkříženýma přes sebe, které mohou vést až ke vzniku křečových žil či metliček.

Také těsné spodní prádlo, nebo populární stahující prádlo, zamezuje dostatečné krevní cirkulaci a přirozenému proudění lymfy v těle, která pomáhá odvádět z těla přebytečnou vodu i další nadbytečné či škodlivé látky. „Při výběru spodního prádla by se proto mělo vždy dbát na naše tělesné proporce a velikost prádla si ideálně vyzkoušet, nebo ji porovnat v tabulce velikostí výrobce. Svůj význam má i samotné složení prádla. Tělu je nejpřirozenější 100 % bavlna, která je pevná a zároveň prodyšná, navíc se jedná o přírodní materiál,“ říká Adam Rožánek, zástupce české značky spodního prádla Styx.

Těsné spodní prádlo může výjimečně způsobit projevy celulitidy také u mužů, ta se u nich objevuje nejčastěji v oblasti břicha, beder nebo hýždí. Na vině může být i přílišné utažení opasku nebo potraviny obsahující hormony.

Zdroj: Aspen.pr

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *