Telefonování z ciziny se zlevnilo. Pomohli tomu i politici z Plzeňska

Telefonování z ciziny do České republiky výrazně zlevňuje. Minulostí už jsou totiž roamingové poplatky. V Evropské unii byly dnem 15. června 2017 zrušeny. A na tomto kroku mají podíl i někteří politici z Plzeňska. – europoslanec Jiří Pospíšil (nestraník za TOP 09), poslanec Jiří Valenta (KSČM) či europoslanec z Mariánských Lázní Pavel Poc (ČSSD).

Poslední právní úpravu potřebnou ke zrušení roamingu prosadili začátkem tohoto roku socialisté a demokraté v Evropském parlamentu. Když frakce socialistů a demokratů před několika lety vyzvala k ukončení roamingových poplatků, narazila na odpor od některých členských států, konzervativců a dokonce i od Evropské komise. Teď už budou hovory, textové zprávy a mobilní data za stejnou cenu, za jakou je operátoři účtují ve svých zemích.

„Jednoznačně se jedná o velké vítězství pro evropské spotřebitele, lidé mohou konečně komfortně využívat mobilní volání a data ve všech zemích EU aniž by dostali při pohledu na účet za telefon infarkt,“ říká Pavel Poc. Po deseti letech bojů jeho politické frakce jsou poplatky za roaming konečně minulostí. Zrušení poplatků je úspěchem Evropské unie, jejímž cílem je jednotný mediální trh. Padla další pomyslná bariéra a můžeme využívat telefon kdekoliv v Evropě a cítit se jako doma.

Několikrát v Bruselu proti drahému telefonování vystupoval i Jiří Pospíšil. Ten je přesvědčen, že rozdílné ceny byly v rozporu s evropským právem. „Obrátím se proto opět na Evropskou komisi a požádám ji, aby tuto kauzu i obecně znění českého zákona prošetřila. Není možné, aby měl český zákazník horší práva než například německý nebo slovenský,“ říkal před dvěma lety Pospíšil. Europoslanec kritizoval také postoj bývalého českého ministra průmyslu Jana Mládka, který šel vysokým cenám „na ruku“. Pospíšil byl jedním z prvních politiků, kteří konec Mládka ve funkci přivítali.

Proti Mládkovi vystupoval i poslanec Jiří Valenta. Ministerstvo průmyslu pod vedením Jana Mládka podle něho v oblasti informačních a komunikačních technologií tápalo průběžně. „Ale konečnou „ránu do vazu“ inkasoval, jinak relativně sociálně přijatelný, ministr až teprve nedávno,“ připomíná přehmaty dnes už bývalého ministra Jiří Valenta. „Premiér Sobotka ke svému spolustraníkovi dokonce prohlásil, že „některé věci, které zaznívaly z MPO, přímo urážely veřejnost“. Měl na mysli nejspíše výrok Mládkova nového náměstka Lubomíra Bokštefla, který „odeslal české občany za nízkými polskými cenami v oblasti telekomunikace rovnou do Polska“. Samotný ministr se však nelichotivou situaci nesnažil nikterak zklidňovat, ba právě naopak, přiléval do ohně. Nejnověji třeba navrhl, aby si zákazník již nemohl s operátorem individuálně vyjednat cenovou výši svého tarifu,“ připomíná poslanec.

Roaming skončil, snahy o zrovnoprávnění cen ve všech státech Evropské unie ale určitě nekončí. „Teď je to na vládě České republiky, aby zajistila u mobilních operátorů, ovládajících český trh snížení cen za data. Paradoxně v zahraničí budeme platit méně, než doma,“ tvrdí europoslanec Pavel Poc.

www.plzen.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *