Strážníci mají nový speciální odchytový vůz na toulavá zvířata

Městští strážníci budou nově k převozu zvířat využívat speciálně upravené vozidlo tovární značky VW T6 ROCKTON. Vozidlo jim v úterý 30. ledna slavnostně předal do užívání plzeňský primátor Martin Zrzavecký. Městská policie Plzeň zajišťuje odchytovou službu již přes dvanáct let.

„Po dopravní skupině je skupina pro odchyt zvířat nejvytíženější složkou naší městské policie. O kvalitě služby svědčí nejen počty zajištěných zvířat, ale i to, že nás oslovují okolní města a obce, abychom odchyty dělali i pro ně, “ uvedl primátor města Martin Zrzavecký. Doplnil, že Plzeň zajišťuje odchyt zatoulaných zvířat také v Chotíkově, Třemošné a ve Starém Plzenci.

Nový vůz je již čtvrtým vozidlem, které je speciálně upraveno pro potřeby odchytu zvířat. Je vybaven klecí dělitelnou na dvě části pro umístění odchycených zvířat, stejně tak odděleným prostorem pro svoz kadáveru. „Vestavbu vozu si strážníci navrhli sami dle praxe v terénu tak, aby plně odpovídala požadavkům na jejich činnost. Pořízení nového vozidla bylo nutné vzhledem k opotřebovanosti předchozího automobilu,“ řekl Karel Mach, velitel Městské policie Plzeň.

Nové vozidlo má také lepší průchodnost terénem, což se osvědčí v odlehlých a hůře přístupných místech. Vybavení a rozložení vnitřních prostor zůstalo stejné, oproti stávajícímu vozidlu došlo pouze k několika drobným úpravám a vylepšením, které by měly zlepšit a usnadnit práci strážníků.

Služba pro odchyt zvířat je poskytována nepřetržitě 24 hodin, ročně se strážníci postarají až o osm stovek zvířat. Samotný odchyt provádějí vyškolení strážníci, kteří absolvovali týdenní odborný kurz zaměřený na odchyt toulavých zvířat, zacházení s nimi, složili závěrečnou zkoušku a získali osvědčení z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. V Plzni je takto vyškoleno kolem 20 strážníků.

„Jen v loňském roce provedla skupina 765 úspěšných odchytů, nejčastěji se jednalo o psy, a to ve více než 450 případech, dále kočky, a výjimkou nebyla domácí a jiná exotická zvířata, mezi nimiž byli zastoupeni hadi, ještěři, kozel, morčata a mnohá jiná,“ uvádí Tomáš Petřík, velitel služebny Bory.

Zajištění psi jsou umístěni v Útulku pro zvířata v nouzi, jehož provoz od ledna zajišťuje městská policie ve spolupráci s organizacemi Svoboda zvířat a Spolek na ochranu zvířat. Exotická zvířata jsou převážena do zoologické zahrady a spolupráce strážníků probíhá také se Záchrannou stanicí živočichů DESOP v Plzni.

Informace o odchycených zvířatech jsou zveřejněny na městském webu https://odchytzvirat.plzen.eu. Veřejnost může kontaktovat strážníky s informací o nálezu zatoulaného zvířete buď přímo na telefonním čísle služebny Městské policie Plzeň Bory 378 036 940, nebo lze pochopitelně využít linku tísňového volání 156.

Foto MP Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *