Stoleté stromy vykácí. Plzeň zahájí plánovanou obnovu lesa u Ostende

Začátkem března zahájí město Plzeň plánovanou obnovu lesa, který je součástí rekreační oblasti naproti Ostende u Velkého boleveckého rybníka. V lokalitě zvané Pode Dvory na pozemku o rozloze přibližně jeden hektar nejdříve pracovníci vymýtí staré stromy, vytěžené dřevo odvezou a poté plochu znovu zalesní borovicí a dubem. Do 15 let by na tomto místě měl vyrůst mladý les.

Pro obnovu lesa jsou vhodné porosty ve věku 80 až 120 let, dřevo v nich trpí již různými chorobami.  „Stromy, převážně borovice, jsou v této lokalitě staré 120 let. Jako každý les se musí po určité době obnovit, to znamená vyměnit zde staré stromy za sazenice a případně zasadit i jiné druhy. V tomto případě jsme zvolili borovici a dub, protože se nám tato kombinace osvědčila i při obnově jiných ploch městských lesů,“ uvedl Richard Havelka, vedoucí úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně.

„Při obnově lesních porostů postupuje správce městských lesů podle Lesního hospodářského plánu na léta 2015 až 2024, který byl pro Městské lesy Plzeň schválen rozhodnutím Krajského úřadu Plzeňského kraje v srpnu 2015. Každoročně správce městských lesů obnovuje 10 až 20 hektarů městských lesních ploch,“ doplnil náměstek plzeňského primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Petr Náhlík.

Těžba v lokalitě Pode Dvory bude provedena moderní harvestorovou technologií. Na pracovišti se bude pohybovat harvestor, tedy těžební stroj, který strom dokáže pokácet, odvětvit i nařezat na kusy, a vyvážecí souprava, která dopraví dřevo k nejbližší cestě. „Pracoviště bude označeno, ale přesto bude třeba dbát zvýšené opatrnosti kolem míst, kde bude probíhat těžební činnost,“ upozornil Richard Havelka. Apeluje na návštěvníky, aby nevstupovali do pracovních prostorů strojů a na skládky dřeva v okolí, na nichž bude uloženo přibližně 300 metrů krychlových dřeva.

Plzeň obhospodařuje celkem 4,1 tisíc hektarů městských lesů, které se nacházejí na 52 katastrálních územích v působnosti obcí s rozšířenou působností: Plzeň, Stod, Nýřany, Rokycany a Přeštice. (tz)

Foto MMP

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *