Smutná zpráva ze zoo. Opustila nás velbloudice Goldie

“Rozhodli jsme se po dlouhé nemoci utratit samici velblouda dvouhrbého Goldie,” objevila se na webu plzeňské zoo smutná zpráva.

Goldie se narodila 20. března 1994 v zoo Liberec. Do zoo Plzeň přišla se svou sestrou Gappou v listopadu téhož roku. Její první mládě se samcem Haštalem se jí narodilo v roce 1998. Goldie se osvědčila jako skvělá matka a během jejího života porodila deset mláďat. Poslední samici letos v březnu.

Povahově byla velmi milá, nikdy s ní nebyl žádný problém. Její povahu jsme velmi ocenili před dvěma lety, kdy po úrazu na výběhu nemohla vstát a musela být zavěšena na popruhách. Navíc byla ve vysokém stádiu březosti. Veškerou léčbu a manipulaci však zvládala velmi statečně a jen díky její neuvěřitelné vůli se nakonec uzdravila a porodila zdravé mládě.

Téhož roku se jí na kůži v ohbí zadní nohy objevila malá boule. Ze začátku vypadala nevinně a léčili jsme jí pouze lokálně a zdálo se, že úspěšně. Bohužel se po odebrání vzorku při biopsii zjistilo, že jde o velmi invazivní nádor a Goldie musela být operována. Vzhledem k jeho povaze se musela odebrat velká část tkáně a následně udělat plastika kůže. Po operaci následovala dlouhá a náročná léčba, při které Goldie opět ukázala svou dobrou povahu a nechala se od nás ošetřovat a injekčně aplikovat léky.
Rána se jí po půl roce úspěšně zahojila, Goldie zabřezla a porodila zdravé mládě. Ani ve snu by nás nenapadlo, že za pár měsíců nás opustí. Během června jsme si poprvé všimli, že Goldie hubne, ale vzhledem k tomu, že kojila mládě, tak jsme to přičítali tomu. Bohužel dalším projevem nemoci bylo snížené množství potravy, které přijímala.

Goldie byla vždy při chuti a zvláště v době březosti a laktace spotřebovala spoustu krmení a u žlabu se projevovala velmi dominantně. Velmi nás proto vyděsilo, když začala pohrdat pamlsky a navíc dále hubla. Udělali jsme tedy základní vyšetření a zjistili jsme, že se jí na krku objevilo spoustu malých bouliček a to v rozsahu, kdy nebyla možná operace ani jiná léčba. Bylo nám tedy jasné, že Goldi ztrácíme. Dále jsme samozřejmě museli řešit její malou dceru Anissu. Během srpna Goldie přišla o mléko a tak jsme museli malou velbloudici přikrmovat. Naštěstí to zvládala dobře. Na konci srpna Goldie začala mít problémy s polykáním, ještě zhubla a bylo vidět, že se drží pouze kvůli svému mláděti. Léky na bolest pomohly a tak jsme se domluvili s veterináři, že dokud bude mít chuť žít a bude přijímat potravu, nebudeme zasahovat, ale jakmile toto přestane, přistoupíme k utracení. To se právě stalo v pondělí 9. října. Goldie přestala žrát, evidentně měla bolesti a špatně se jí vstávalo. Anisse v té době bylo už sedm měsíců a tak jsme věděli, že to bez matky zvládne.

Goldie prožila klidný život ve svém stádu. Dala život spoustě mláďatům a dělala radost jak ošetřovatelům, tak návštěvníkům.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *