Skvosty s vůní benzínu v létě opět zamíří do Plzně

Druhý ročník unikátní přehlídky historických i současných automobilů, která v termínu 19. 7. – 22. 7. 2018 přiveze do plzeňského DEPO2015 skvostné vozy z celého automobilového světa, slibuje představit  legendární kousky i zajímavé automobilové osobnosti. 

Letos potěší především fanoušky italských značek a formulí. Hlavním tahákem však budou nejen luxusní italské supersporty, ale i historická sbírka legendárního Metalexu, československého podniku zaměřeného na výrobu formulí a úpravy automobilů i motocyklů pro sportovní účely, a v neposlední řadě také motorky, které jsou v letošním programu novinkou. Návštěvníci se mohou těšit na legendární motocykly značky Harley Davidson, symbol svobody a radosti z jízdy.

Přehlídka, kterou vloni navštívilo na 10.000 milovníků historických a luxusních aut, nemá ambici být největší, ale stát se nejkvalitnější přehlídkou nejkrásnějších kousků v ČR. Kromě skvostů na čtyřech, dvou či třech kolech nabídne návštěvníkům také zajímavý kulturní i odborný program. Oproti loňskému roku se prodlouží o jeden den na čtyřdenní akci, od čtvrtka do neděle. Obsahovat bude také více doprovodného programu, například živou hudbu, rozhovory s osobnostmi či besedy s veteranisty a automobilovými fajnšmekry. Zkrátka nepřijdou ani vyznavači foodtruckové gastronomie.

„Bezprostředně po ukončení loňského ročníku nám začaly chodit dotazy od veřejnosti i sběratelů, jestli budeme akci opakovat. Někteří rovnou nabízeli své vozy. Mám z toho velkou radost, i když při výběru nad množstvím upřednostňujeme kvalitu vystavených aut. Budeme se držet zhruba stejného počtu jako vloni,“ vysvětluje Roman Jurečko, předseda Nadačního fondu Plzeň sobě, který akci pořádá. „Akce nebude jen o krásných autech, zaměříme se i na umělecká díla a design,“ doplňuje.

Mezi vystavenými „krasavci“ se představí automobil Benz z roku 1914, vyrobený nejstarší automobilkou světa Carla Fridricha Benze z Mannheimu. V Českých zemích byl spolu s druhým Benzem Karla V. Schwarzenberga zakoupen u pražského obchodníka Františka Sichrovského. Dále například provozuschopný nerenovovaný Rolls Royce Park Ward z roku 1934, či elegantní sportovní Mercedes 190 SL, který oceňovali i filmaři a herci z Holyvoodu a proháněli se v něm Grace Kelly nebo Frank Sinatra. Ze supersportů to bude luxusní okřídlený Mercedes SLS a motocykly hrdě zastoupí americký symbol svobody a nezávislosti Harley Davidson.

Právě značka Harley Davidson slaví v letošním roce 115. výročí založení a pražský fanklub zároveň také kulaté 90. narozeniny. Harley-Davidson Club Praha je dokonce nejstarším existujícím Harley-Davidson klubem na světě: „Myšlenka na jeho založení vznikla v roce 1927 na svatbě slavného motocyklového závodníka Bohumila Turka, který byl zároveň ředitelem firmy Tesárek, dovážející tehdy do Československa motocykly Harley-Davidson,“ uvádí se na oficiálních stránkách klubu. Návštěvníci Skvostů s vůní benzínu se tedy mohou těšit na doslova jubilejní harleyovskou prezentaci. (tz)

Foto Miroslav Chaloupka

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *