Situace v regionu se zlepšuje, konstatoval dnes krizový štáb Plzeňského kraje

Situace v kraji se obrací k lepšímu, shodli se na tom zástupci Krajské hygienické stanice (KSH), nemocnic, složek IZS a další na jednání Krizového štábu Plzeňského kraje, které se uskutečnilo v pondělí 9. listopadu 2020.

Epidemickou situaci v kraji shrnuli zástupci KHS – pověřený ředitel Michal Bartoš a prof. Petr Pazdiora. Podle jejich vyjádření je patrná změna trendu, a to výrazné zlepšení vývoje epidemie. „Nicméně je na místě být stále ostražití,“ zdůraznil Pazidora. V kraji je v současné době 3 831 pozitivně testovaných osob, nejvíce ve městě Plzeň a na Klatovsku. Při přepočtu na 100 obyvatel je ale nejvíce postiženým okresem Plzeň-jih. Věková struktura nakažených je v rozmezí 55-64 let 15,1 % ve věku 64+ je to 18,8 %. V současné době je zaznamenán i pokles výtěžnosti odběrů z 30 % pozitivních vzorků na 25,2 %, tedy každý čtvrtý odběr je pozitivní.

Kapacity nemocnic

Dle koordinátora FN doc. Jana Beneše kapacity nemocnic v kraji jsou pro současnou situaci dostačující. Dnes ráno bylo vykázáno celkem 450 hospitalizovaných osob v kraji, z čehož 56 v intenzivní péči. Počty hospitalizaci stagnují nebo klesají, stále však je zaznamenán mírný nárůst případů, které vyžadují intenzivní péči.

Odběrová místa

Kapacity odběrových míst jsou také dostačující, i přesto se od středy otevře odběrové místo v Domažlické nemocnici, aby bylo blíže na dojezd pacientům. Otevřeno bude pouze ve středu od 9 do 11 hodin a v sobotu v tomtéž čase. Připravuje se také odběrové místo pro okres Tachov. Jakmile poskytovatel získá potřebná povolení, začne provádět odběry.

Sociální zařízení

Dle aktuálních informací z MPSV měla během dnešního dne kontaktovat firma Avenier poskytovatele dotčených služeb a domlouvat rozvoz Ag testů. Testy budou distribuovány přímo poskytovatelům sociálních služeb. Pokud poskytovatel nemá zdravotnický personál, budou testy dodány spolupracujícímu lékaři. Plzeňský kraj zajistil v našich nemocnicích pro zdravotnický personál sociálních zařízení možnost proškolení, jak testy provádět.

V současné chvíli jsou již také rozdistribuovány respirátory FFP2, které kraj obdržel do Správy státních hmotných rezerv, a které byly určeny pro pracovníky v pobytových sociálních službách.

Školy pro děti pracovníků určených profesí

Nyní funguje v kraji 27 škol a školských zařízení pro děti pracovníků určených profesí. Nahlášeno je do škol celkem 290 dětí, přičemž přítomno bylo např. v pondělí 9. 11. celkem 187 dětí, nejvíce ve městě Plzeň a v Klatovech.

Poděkování

Ve všech zařízeních zdravotnických i sociální péče by se neobešli bez pomoci studentů a dobrovolníků, náměstkyně vykonávající funkci hejtmana Marcela Krejsová proto na zasedání štábu několikrát zdůraznila velké poděkování všem, kteří pomáhají, ale také nasazeným zdravotníkům, policistům a dalším. Petr Pazdiora pak připojil díky za obrovskou pomoc pro KHS ze strany pracovníků Městské policie, Magistrátu města Plzně, Finančního úřadu, Zdravotního ústavu a dalších, díky kterým se daří trasovat kontakty a v současné době nemá KHS při trasování žádné zpoždění.

Krizový štáb se sešel naposledy pod vedením náměstkyně vykonávající funkci hejtmana Marcely Krejsové, proto na závěr členové štábu poděkovali náměstkyni za její práci v této nelehké době.

Zdroj: Plzeňský kraj, ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *