Sečteno: Prezidentem bude Zeman nebo Drahoš

Českým prezidentem bude Miloš Zeman, nebo ho vystřídá bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Jasno bude za dva týdny. Vítězem prvního kola prezidentské volby je Miloš Zeman, v druhém kole ho čeká duel s bývalým předsedou Akademie věd ČR Jiřím Drahošem. K volbám přišlo 61,5 procenta voličů, takřka stejně jako při první prezidentské volbě v roce 2013. Zemana podpořilo necelých 39 procent voličů, Drahoše přes 26 procent.

V Plzeňském kraji přišlo k volbám 61,45 procenta zapsaných voličů. Miloš Zeman dostal 41,50 procenta, Jiří Drahoš 25,05 procenta. Na dalších místech skončili Michal Horáček, Pavel Fischer a Marek Hilšer. Všichni tři získali necelých deset procent hlasů. Daleko za nimi zůstali Mirek Topolánek, Jiří Hynek a Petr Hannig. Plzeňský rodák Vratislav Kulhánek skončil se ziskem 0,46 procenta hlasů na posledním místě.

Volební účast je nižší, než odhadovali odborníci, dosahuje šedesáti procent. Raritou je jako při většině voleb obec Čilá v okrese Rokycany v Plzeňském kraji, kde byla 100% volební účast. Do druhého kola tam poslali Jiřího Drahoše (40 %) a Pavla Fischera (25 %). Zeman skončil až na třetím místě (20 %), ani jeden hlas nedostali Michal Horáček, Hynek a Petr Hannig. V obci je dvacet voličů.

Druhé kolo prezidentských voleb nás čeká za dva týdny, v pátek a v sobotu 26. – 27. ledna.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *