Ronald Zollman bude novým šéfdirigentem Plzeňské filharmonie. Vystřídá Tomáše Braunera

Plzeňská filharmonie bude mít od příští sezóny nového šéfdirigenta. Stane se jím světově známý Ronald Zollman, který je v současné době hlavním hostujícím dirigentem. Poslední koncert, který coby šéfdirigent Plzeňské filharmonie odřídí Tomáš Brauner, se uskuteční 7. 6. 2018 v Plzni.

Ronald Zollman, dirigent belgického původu, se ujme Plzeňské filharmonie od sezóny 2018/2019. „Ronald Zollman je výraznou uměleckou osobností na světové hudební scéně. Jako dirigent spolupracuje s významnými tělesy a renomovanými sólisty, což jsme mohli již v minulých letech v Plzni ocenit. Jako nový šéfdirigent se zkušenostmi ze světových pódií zcela jistě vnese do filharmonie nový vhled, nastaví nové umělecké vize a bude kvalitním přínosem pro českou kulturní scénu,“ říká ředitelka Plzeňské filharmonie Mgr. Lenka Kavalová. Zollman je velmi aktivní na poli opery a je především znám pro svůj zájem o současnou hudbu. V divadle dirigoval mnoho představení v bruselském operním domě Monnaie (například Don Giovanni, Cosi fanTutte, La Bohéme, Albert Herringa Život prostopášníka) a představení La Traviata, která vedl v londýnské ENO (Anglická národní opera), byla brzy následována představeními Utahování šroubu seSkotskou operou.Co se soudobé hudby týče, Ronald Zollman pravidelně pracuje s londýnskou Sinfoniettou a na žádost Pierra Bouleze je častým hostem Ensemble InterContemporain v Paříži a na zájezdech. Od roku 1989 do 1993 byl Ronald Zollmanhudebním ředitelem Belgického národního orchestru, poté od roku 1993 zastával tuto pozici u Filharmonického orchestru UNAM (UniversidadNacionalAutónoma de México – Státní univerzity Mexiko) v Mexico City.

Na otázku, jestli se může podělit o vzpomínku, na kterou nejraději vzpomíná ze svých dirigentských zkušeností, odpovídá: „Na tuto otázku je nemožné odpovědět stručně! Dovolte mi jen říct, že existuje tolik orchestrů, jejichž dirigování jsem si během těch více než 40 let, co cestuji po celém světě, užil, a tolik sólistů, s nimiž jsem měl to potěšení spolupracovat, ať už jsou to hvězdy jako Rostropovič a Szering, nebo vycházející hvězdy jako Frank Peter Zimmermann nebo Thomas Zehetmair, kterým bylo jen 16 let, když jsme se poprvé setkali, nebo někteří umělci, kteří se nikdy nedostali na mezinárodní koncertní platformy, ale kteří měli emocionální poselství, a uspěli, přestože se to dělo daleko od hlavních center. Moje koncertní činnost mě přivedla na 5 kontinentů a uskutečnila přes 150 různých orchestrů nejen v hlavních koncertních sálech, ale také v méně známých, ale stejně inspirativních místech.“

Mimo aktivity v České republice jeho plány do budoucnosti zahrnují koncerty a jiné hudební aktivity ve Švédsku, Španělsku, Francii, Mexiku, Číně a USA.

Tomáš Brauner se od nové sezóny stane šéfdirigentem Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně. V Plzeňské filharmonii zůstane na pozici hlavní hostující dirigent.

Foto Český rozhlas

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *