Rokycany budou hostí výstavu Stavby roku

Město Rokycany hostí další pokračování putovní výstavy k soutěži Stavba roku Plzeňského kraje 2015. Panely představující všech 28 staveb přihlášených do prestižního klání budou k vidění v budově České spořitelny na Malém náměstí od 7. do 25. listopadu 2016. Zájemci si zde mohou prohlédnout fotografie objektů a přečíst si hodnocení odborné poroty.

Rokycany reprezentovaly v letošním ročníku soutěže dokonce tři stavby, dvě z nich se dostaly do skupiny nominovaných na hlavní ocenění. Jedná se o revitalizaci veřejného prostranství Spilka a o Park u Rakováčku, který nakonec získal Čestné uznání odborné poroty za kvalitní řešení environmentální problematiky lokality a rovněž za průkopnický přístup k zeleným a biologicky cenným strukturám. Třetí přihlášenou stavbou byla rekonstrukce Vily u nemocnice na byty určené pro sociální bydlení.

„Park u Rakováčku je intravilánová revitalizace vodního toku formou povodňového parku, která je v současné době v Plzeňském kraji ojedinělá. Díky revitalizaci město Rokycany získalo přírodní prostor umožňující každodenní rekreaci mnoha obyvatelům celého města,“ říká k první z nominovaných staveb starosta Rokycan Václav Kočí a přidává stručný popis druhé z nich: „Veřejné prostranství Spilka je druhé nejdominantnější prostranství navazující přímo na centrální náměstí Rokycan Masarykovo náměstí. Cílem projektu bylo vytvořit prostor sloužící k odpočinku, sdružování obyvatel a komunikačního uzlu pro pěší.“

Do letošního 13. ročníku soutěže Stavba roku Plzeňského kraje se přihlásilo celkem 28 objektů, na hlavní ocenění odborná porota nominovala devatenáctku nejlepších. Prestižní titul získaly stavby ve čtyřech ze šesti soutěžních kategorií – Environmentální centrum Krsy (kategorie Novostavby budov), památková obnova hospodářského dvora v rámci Centra stavitelského dědictví v Plasích (kategorie Rekonstrukce budov), bytová nástavba hotelu U Zvonu v Plzni (kategorie Stavby pro bydlení) a Dům přírody Českého lesa v Klenčí pod Čerchovem (kategorie Sportovní a volnočasové stavby).

„Je neuvěřitelné, kolik zdařilých realizací i rekonstrukcí jsme za osm let, co Okresní hospodářská komora Plzeňsko participuje na organizaci veřejné soutěže Stavba roku, viděli a navštívili. Respekt nás všech si zaslouží nejen soukromí investoři a realizátoři, ale také starostové a další představitelé státní správy či komunální politiky. I díky nim se podařilo překonat hubená léta, která stavebnictví zažívalo a stále ještě trochu zažívá,“ uvádí předseda představenstva Okresní hospodářské komory Miloslav Zeman.

Soutěž Stavba roku Plzeňského kraje 2015 uspořádaly Plzeňský kraj a Statutární město Plzeň ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou Plzeňsko, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků, Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR a Obcí architektů. Záštitu nad soutěží již tradičně převzali hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs a primátor Plzně Martin Zrzavecký.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *