Regionální operační program Jihozápad vyplatil nejvíce peněz obcím

Nejvíce financí z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad (ROP Jihozápad) získaly obce a města. Bylo to přes 53 procent z celého objemu dotací, což představuje více než 9 miliard korun. Vyplývá to ze závěrečné zprávy ROP Jihozápad, kterou dnes (25. 11.) schválili členové Monitorovacího výboru tohoto programu v plzeňském hotelu Primavera.

„Čerpání financí z ROP Jihozápad, který byl v Jihočeském a Plzeňském kraji realizován v letech 2007–2015, bylo následující: 53,5 procenta financí získaly obce a města, 17,8 procenta organizace zřízené krajem, 11,7 procenta soukromé firmy, 6,9 procenta nestátní neziskové organizace a po zhruba 4 procentech kraje a  organizace zřízené obcemi. Je nutné zároveň doplnit, že v rámci ROP Jihozápad bylo předloženo celkem 3430 projektových žádostí v celkové hodnotě téměř 55 miliard korun. Celkem bylo podpořeno 1147 projektů, jejichž příjemcům bylo proplaceno více než 17,9 miliard korun,“ uvedl předseda Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad a náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner.

Velkou část financí z ROP Jihozápad získala města Plzeň a České Budějovice. Jednalo se o důležité projekty v rámci Integrovaných plánů rozvoje měst. „V Plzni to byl Integrovaný plánPlzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. V rámci něj bylo realizováno 9 projektů za téměř 335 milionů korun. Plánpodpořil různé kulturní akce i objekty pro veřejnost a volnočasové aktivity, jeho důsledkem jsou opravené památky, nová veřejná zeleň, nově vytvořená pracovní místa. Další Integrovaný plánPlzeň – Univerzitní město 2015 byl realizován za 110 milionů korun a usnadnil dopravní a komunikační napojení silnic ve městě. České Budějovice zase realizovaly Tematický Integrovaný plán rozvoje města pro období let 2008–2013 a na15 projektů získaly přes 190 milionů korun. Ty byly vynaloženy na objekty pro služby orgánů veřejné správy, objekty pro volnočasové aktivity, území tvořící a usnadňující dopravní napojení a veřejnou zeleň. Dále České Budějovice realizovaly 12 projektů v rámci akce Levý břeh Vltavy za více než 262 milionů korun, kdy se jednalo například o modernizaci sídlišť a budování volnočasových ploch,“ řekl Karel Hron, pověřen vedením Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad.

ROP Jihozápad vyčerpal 99,93 % všech přidělených prostředků. V přepočtu na finance se jedná o částku převyšující 19,4 miliard korun. V Jihočeském kraji je stále pod dohledem finančních manažerů 386 projektů, jejichž částka činí 5,7 miliard korun. V Plzeňském kraji se stále kontroluje 380 projektů v hodnotě vyšší než 5,75 miliard korun.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *