Příštím prezidentem bude Miloš Zeman. Plzeň ale chtěla Drahoše

Staronovým českým prezidentem bude Miloš Zeman. Ve finále porazil Jiřího Drahoše poměrem 51 : 49 procentům a zajistil si tak dalších pět let na Pražském hradě. Prezidentský slib pro jeho druhé funkční období složí na společném zasedání Poslanecké sněmovny a Senátu 8. nebo 9. března.

V Plzeňském kraji vyhrál Zeman větším poměrem. Hlas mu dalo skoro 55 procent voličů při volební účasti 66,1 procenta. Volit přišlo o dvacet tisíc lidí víc než v prvním kole.

V samotné Plzni vyhrál Jiří Drahoš. Volilo ho 52,5 procenta lidí. Stejně tak volila horská střediska, kde k urnám přišli i občané v Prahy a velkých měst s voličským průkazem. V Železné Rudě dostal Drahoš skoro 68 procent, v Horské Kvildě 80 procent a na Modravě dokonce 81 procent hlasů.

Raritou ve volbách je opět obec Čilá v Rokycansku v Plzeňském kraji. Volební účast – stejně jako v prvním kole – je stoprocentní. Velkým poměrem tam vyhrál Jiří Drahoš, který získal dvacet hlasů, Miloš Zeman jen čtyři. Drahoš tam tedy vyhrál s více než osmdesáti procenty.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *