Prezidentem kritizovaný nedostatek Plzně je už minulostí. Radnice je díky novému výtahu bez bariér

Nově vybudovaný výtah v historické budově plzeňské radnice na náměstí Republiky začal sloužit veřejnosti. Návštěvníci se nyní pohodlně dostanou do Obřadní síně v prvním patře, kde se koná většina významných společenských akcí, stejně tak do druhého patra a dosažitelný výtahem je i Sněmovní sál ve třetím patře, jenž poskytuje prostory pro zasedání zastupitelstva, školení či konference. Minulostí se tak stal nedostatek Plzně, který při dvou návštěvách v regionu kritizoval prezident republiky Miloš Zeman. Ten musel jít po schodech a reptal.

Do výtahu se nastupuje z průchodu do dvora radnice, tedy přes mázhauz a vrátnici. Jeho vybudování včetně dalších bezbariérových úprav i nového sociálního zázemí vyšlo na 23 milionů korun. „Radnice byla jedním z posledních klíčových městských objektů, který zůstával pro tělesně postižené a méně pohyblivé občany těžko dostupným. Jsem rád, že se realizace podařila, byť první studie bezbariérových úprav vznikla už v roce 1995. Úprava sice probíhala za plného provozu, ale vyžádala si některá omezení, proto tímto děkuji za trpělivost zaměstnancům i návštěvníkům radnice,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký. Kromě vestavby výtahu byly vybudovány i bezbariérové toalety.

„Bezbariérové zpřístupnění interiéru radnice bylo komplikované kvůli tomu, že celý radniční komplex tvoří tři propojené památkově chráněné budovy s odlišnou výškou jednotlivých podlaží. Po výstavbě výtahu a zdvižné plošiny do Obřadní síně se však podařilo zpřístupnit bez bariér zhruba 90 procent budovy včetně kanceláří všech představitelů vedení města,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář. Výtah se nachází v zadním traktu domu a lidé do něho nastupují z průjezdu do dvora. Na úrovni třetího patra, tedy v místě Sněmovního sálu, je výtahová šachta již nad úrovní střech Císařského domu. Z náměstí viditelná není, pouze z vyhlídkové plošiny věže katedrály sv. Bartoloměje.

 

Výtah dnes prochází místy, která se většinou netýkají historických renesančních konstrukcí radnice. Vybudování výtahové šachty si vyžádalo pouze ve sklepě sousedního Císařského domu částečné odstranění klenby a ve třetím patře odstranění parapetu jednoho z oken. „Při celkovém vyhodnocení významu a přínosu výtahu pro vytvoření bezbariérového přístupu jsou vynucené zásahy do historických konstrukcí minimální. Akce u mě patří za více než třicet let, co pracuji v památkové péči, k jedněm z nejzdařilejších,“ řekl vedoucí Odboru památkové péče Magistrátu města Plzně Petr Marovič.

Pro bezbariérové zpřístupnění radnice bylo nutné uvažovat i o přístupové cestě k budově, zejména od blízkých zastávek MHD a od nejbližších parkovacích míst vyhrazených pro držitele průkazů TP, ZTP a ZTP/P. Proto se v průběhu loňského a letošního roku uskutečnily také úpravy některých komunikací v blízkosti náměstí Republiky. „Nyní vede bezbariérová trasa až ke vstupu do budovy radnice již od zastávek MHD v sadech Pětatřicátníků, na náměstí Republiky i od tramvajové zastávky v Pražské ulici, a stejně tak i od vyhrazených parkovacích míst na náměstí Republiky,“ dodal Petr Náhlík, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *