Přestupní uzel na náměstí Milady Horákové začne sloužit 2. září. Setkají se tam městská i příměstská doprava

V prostoru náměstí Milady Horákové v Plzni vrcholí stavební akce, jejímž cílem je zlepšit přestup mezi městskou a příměstskou veřejnou dopravou. Bude vybudován nový zastávkový záliv pro příměstské autobusové linky na Nepomucké ulici a rozšířena komunikace v prostoru náměstí Milady Horákové z důvodu umístění výstupní zastávky příměstské dopravy. Do 10. září budou dokončeny vozovky a záliv, poté budou následovat sadové úpravy a dokončovací práce. Akci pod názvem Přestupní uzel náměstí Milady Horákové připravuje Správa veřejného statku města Plzně. Náklady na stavbu, která započala 9. dubna 2018 předáním staveniště, představují 19 milionů korun.

„V novém autobusovém zálivu na Nepomucké ulici budou ve směru z centra umístěny tři zastávky pro příměstskou veřejnou dopravu a dvě místa pro krátkodobý odstav autobusů. Tyto nahradí stávající zastávky U Školky vzdálené zhruba 300 metrů. Díky přímé návaznosti na trolejbusové a tramvajové zastávky MHD se cestujícím z obcí na jih od Plzně výrazně zkrátí přestup mezi těmito druhy dopravy,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Petr Náhlík. Doplnil, že díky tomu nebudou muset cestující jedoucí od Losiné a Starého Plzence již absolvovat desetiminutovou procházku na tramvaj, ale autobus jim zastaví v těsné blízkosti tramvajových zastávek. Rovněž bude pohodlnější přestup na autobusové linky č. 22, 29 a 30 směr Karlov, Borská pole, Bory a Doubravka.

Součástí této stavby je i úprava napojení ulice Plzeňská cesta na Nepomuckou ulici, která zlepší bezpečnost chodců i aut. „Úprava bude provedena průsečným kolmým napojením ulice Plzeňská cesta proti ulici U Školky. Bude vytvořeno nové místo pro přecházení se středovým dělicím ostrůvkem přes Nepomuckou ulici. Součástí projektu je i úprava vedení chodníků a cyklostezky,“ řekl Martin Lukeš ze Správy veřejného statku města Plzně. Doplnil, že v prostoru náměstí Milady Horákové se rozšíří komunikace posunem stávající silniční obruby přibližně o 1,5 metru a tak vznikne prostor pro bezkolizní stání autobusů a souběžně jedoucí tramvaje. Na takto posunutou silniční obrubu navazuje chodník šířky 2,75 metru, který částečně slouží jako nástupní plocha zastávky.

„Nová zastávka bude od změn jízdního řádu 2. září 2018 obsluhovat celkem 12 linek v systému Integrované dopravy Plzeňska. Některé spoje zde skončí, například spoje od Šťáhlavic nebo Únětic, zbylé budou pokračovat na Centrální autobusové nádraží. Ale to jen do poloviny prosince 2018, poté budou tyto spoje ukončeny na právě budovaném přestupním uzlu Hlavní nádraží,“ dodal Martin Fencl z firmy organizující krajskou veřejnou dopravu POVED s.r.o. (tz)

Foto MMP

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *