Plzeňští medici chtějí pomoci pacientům se závažným onemocněním krve. V pondělí zvou na nábor do registru dárců kostní dřeně

Studenti Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy pořádají v pondělí 12. 3. nábor do Českého národního registru dárců dřeně. Cílem je rozšířit řady lidí, kteří mohou v případě potřeby zachránit nemocným život. Studenti chtějí případným zájemcům vstup do registru co nejvíce usnadnit, své kolegy, zaměstnance fakulty, ale i veřejnost zvou do vestibulu Šafránkova pavilonu (alej Svobody 31) od 11 do 16 hodin.

Dárcovství kostní dřeně je životně důležité pro pacienty se závažným onemocněním krve, nejčastěji jde o leukémii. Bez transplantace kostní dřeně (krvetvorných buněk) nemá pacient šanci na přežití. Dárců je však stále nedostatek.

„Vstupem do registru zvýšíte pravděpodobnost, že nemocný najde vhodného dárce kostní dřeně. V dnešní době se bohužel pro každého čtvrtého pacienta dárce nenajde. Proto je velmi důležité, aby počet lidí,ochotných v případě potřeby kostní dřeň darovat, stále narůstal,“říká za organizátory náboru Tereza Kydlíčková, která v Plzni studuje druhým rokem všeobecné lékařství.

Registr hledá mladé dárce ve věku 18 – 35 let, podmínkou je mimo jiné dobrý zdravotní stav nebo váha vyšší než 50 kilogramů. Na akci, kterou pořádají studenti lékařské fakulty, se není nutné nijak přihlašovat. Stačí přijít ana místě vyplnit krátký formulář. Zájemci pak bude proveden stěr z dutiny ústní za pomoci dvou štětiček. „Po vstupu do registru může být potencionální dárce k transplantaci vyzván kdykoliv – za měsíc, možná za pár let, možná také nikdy,“ dodává Tereza Kydlíčková.

Medici záměrně zvolili pro akci školní budovu, tedy prostředí, které není nemocniční. Na místě budou vysvětlovat, jakým způsobem odběr krvetvorných buněk probíhá a jak lékařská věda v metodách transplantace pokročila. (tz)

Ilustrační foto

 

Nábor do registru dárců kostní dřeně

pondělí 12. 3. 11 – 16 hodin

Šafránkův pavilon, alej Svobody 31, Plzeň

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *