Plzeňská radnice má Sál Luďka Pika, uctila tak významného bývalého starostu

Nejvytíženější zasedací místnost historické plzeňské radnice na náměstí Republiky 1 ponese jméno významného exstarosty města Plzně. Místnost číslo 31, v níž se konají jednání radních, tiskové konference i další důležité akce, se nově bude jmenovat Sál Luďka Pika. Schválili to radní města Plzně.

 „Luděk Pik, který stál v čele Plzně v letech 1919 až 1938, byl osobností nadregionálního významu, působil na celostátní úrovni, což dokládá i vyznamenání za zásluhy o stát, které mu v říjnu udělil prezident republiky, a to in memoriam. Jsem rád, že tohoto výrazného a významného politika bude připomínat i sál radnice, v němž je umístěn i jeho portrét,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký. Součástí sálu je soubor cenných portrétů bývalých purkmistrů, starostů a primátorů města Plzně.

Luděk Pik věnoval obrovské úsilí rozvoji města Plzně. Za jeho starostování byly provedeny úpravy ulic, zregulovány řeky, stavěly se mosty, školy, město bylo elektrifikováno, zmodernizovala se doprava, byla postavena řada veřejně prospěšných staveb, které městu slouží dodnes. Z funkce starosty Plzně musel Luděk Pik odejít po okupaci Československa německými vojsky, během války byl opakovaně zatčen gestapem. V poválečném období se pod nátlakem komunistů musel vzdát politické činnosti. Zemřel 19. dubna 1948. Manželé Pikovi neměli žádné děti a většinu svého majetku věnovali městu Plzni. Pik má na ústředním hřbitově v Plzni čestný hrob mezi 40 osobnostmi, jako jsou loutkář Josef Skupa, malíř Jiří Trnka, spisoval Karel Klostermann a generál Heliodor Píka.

Po Luďku Pikovi byla pojmenována reprezentační místnost radnice, která nedávno prošla obnovou. Vyměněn v ní byl za nový velký stůl ze 70. let minulého století, konkrétně z roku 1971. Nový stůl byl rozšířen na 23 míst. Kvůli rozšíření počtu míst bylo rovněž nutné doplnit slaboproudé i silnoproudé technologie a sítě. Modernizace byla poslední etapou úprav prostor této reprezentativní zasedací místnosti, jež započala před třemi lety.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *