Plzeňská psychiatrie bude mít nový moderní pavilon. Počet duševně nemocných stoupá

Duševně nemocné osoby získají v Plzni komfortnější prostředí. Fakultní nemocnice Plzeň započala dlouho očekávanou výstavbu nového pavilonu psychiatrické kliniky. V něm budou mít pacienti z celého jihozápadu Čech mnohem vyšší komfort v souladu s koncepcí reformy psychiatrické péče. Nový areál zároveň umožní rozšíření ambulantních provozů. Výstavba je financována z prostředků integrovaného regionálního operačního programu a  za účasti financí ze státního rozpočtu.

„Dnes se plzeňská psychiatrická klinika s kapacitou 76 lůžek nachází ve dvou poschodích interního pavilonu v lochotínském areálu Fakultní nemocnice Plzeň. Je jediným zařízením v regionu, které je schopno poskytnout akutní psychiatrickou péči pro pacienty všech psychiatrických diagnóz. Reforma psychiatrické péče neznamená jen zvýšení dostupnosti a komfortu poskytovaných  zdravotních a sociálních služeb pro duševně nemocné, ale i humanizovat psychiatrickou péči, modernizovat poskytované zdravotnické služby a zlepšit kvalitu života duševně nemocných osob,“ vysvětluje ředitel  FN Plzeň MUDr. Václav Šimánek, Ph.D.

Moderní zdravotnické zařízení fakultního typu musí  pro psychiatrické pacienty  zajistit akutní lůžkovou psychiatrickou péči, vytvořit bezpečné a klidné terapeutické prostředí pro pacienty na odděleních a v ambulancích v důstojných prostorech, s dostupnou moderní léčbou dle Doporučených postupů psychiatrické péče České psychiatrické společnosti. Důležitá je i v případě potřeby návaznost na  péči somatických oborů medicíny a s dostatečným personálním obsazením.

„Na nové klinice bude na jednotlivých odděleních plně fungující akutní lůžková péče pro diagnostickou, léčebnou, ošetřovatelskou a konsiliární péči, poskytována bude i péče ambulantní, preventivní, krizová, rehabilitační a psychosociální. Přijetí pacienta v akutním stavu bude možné nepřetržitě po dobu 24 hodin a 7 dní v týdnu, nepřijetí bude možné jen s ohledem na překročené kapacitní možnosti příjmového oddělení. Ze současného počtu 76 akutních lůžek bude v novém pavilonu zvýšen počet na 90. V průběhu posledních let počet hospitalizovaných i ambulantně ošetřených pacientů na klinice vzrostl. Počet všech ambulantně vyšetřených pacientů rok od roku stoupá,“ popisuje budoucnost nového pavilonu přednosta psychiatrické kliniky doc. MUDr. Jan Vevera, Ph.D.

Prostor pro pavilon je připraven v lochotínském areálu FN Plzeň, bude se nacházet u interního pavilonu v blízkosti vchodu A a nabídne pacientům jedno a dvoulůžkové pokoje.

Zároveň dojde k úpravě místní komunikace vedoucí k heliportu. Pro akutní uzavřené oddělení bude vybudované i vnitřní venkovní atrium s travnatými prostory a zelení, pro řadu pacientů bude dočasně jediných místem, kam se dostat na čerstvý vzduch a opustit vnitřní prostory budovy a oddělení.

Financování nové  čtyřpatrové budovy za zhruba 354 milionů korun je z 85 % plánováno z evropských fondů a 15 % bude  hrazeno příspěvkem ze státního rozpočtu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *