Plzeň se chce profilovat jako destinace industriálního cestovního ruchu

Jedním z rozvojových témat v oblasti cestovního ruchu by měl v Plzni do budoucna být industriální turismus. Západočeská metropole se svojí bohatou průmyslovou historií má ideální příležitost rozvinout doposud částečně skrytý potenciál.  Shodli se na tom účastníci konference Industry Open, kterou v prostorách Plzeňského Prazdroje uspořádala organizace Plzeň – TURISMUS.

„Se čtyřicetiprocentním nárůstem návštěvnosti za poslední čtyři roky je Plzeň úspěšnou turistickou destinací. Abychom však byli úspěšnou, neokoukanou a konkurenceschopnou destinací i nadále, bylo třeba hledat další směry rozvoje. Se světoznámými značkami, jako je Plzeňský Prazdroj a Škoda, revitalizovanými průmyslovými objekty v čele s Techmanií, Depem2015 či Papírnou a pestrou průmyslovou minulostí i současností má Plzeň ideální podmínky uspět právě v oblasti industriálního turismu,“ uvádí ředitelka organizace Plzeň – TURISMUS Zuzana Koubíková, která konferenci uspořádala za podpory Plzeňského Prazdroje, mezinárodní sítě ERIH a dalších partnerů.

Konference se zúčastnila téměř stovka odborníků z celé České republiky. Konala se symbolicky v reprezentačních prostorách Plzeňského Prazdroje. Ten patří s více než 750tisícovou návštěvností ročně mezi nejnavštěvovanější památky v Česku a zavedený a úspěšný produkt industriálního turismu. Na prvním ročníku konference Industry Open vystoupili zajímaví hosté z Česka i zahraničí.

Přednášet o úspěšných projektech transformace bývalých průmyslových areálů se z Británie do Plzně vydal například John Hinchliffe – jeden z předních tvůrců proměny liverpoolských doků a ambasador projektu Evropského hlavního města kultury Liverpool 2008. Festival industriální kultury v německém Chemnitz představila jeho marketingová ředitelka Susan Endler. Mezi řečníky nechyběli ani zástupci Plzeňského Prazdroje, ČEZu nebo Dolních Vítkovic.

Konference Industry Open má být prvním krokem v rozvoji industriálního turismu v Plzni. Cílem letošního ročníku konference bylo navázat kontakty a partnerství a především zdůraznit přidanou hodnotu cestovního ruchu pro všechny zapojené aktéry včetně místních podnikatelů a firem.

„Vize rozvoje industriálního turismu v Plzni obsahuje tři základní kroky. Nejprve je nutné, aby vznikla společná platforma všech zainteresovaných partnerů. Ta by se měla stát základem pro vznik industriální stezky ve smyslu produktu cestovního ruchu. Pomyslným vrcholem pyramidy by pak měl být festival industriálních atraktivit, jenž má do budoucna ambici stát se jednou z profilových akcí města Plzně,“ vysvětluje Tomáš Raboch, který se jako národní reprezentant ERIHu tématu dlouhodobě věnuje a spolupracuje s organizací Plzeň – TURISMUS na koncepci rozvoje industriálního turismu na Plzeňsku. (tz)

Foto Plzeň – TURISMUS

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *