Personál se na pacienty nejvíce usmívá v nemocnici v Písku

Nemocnice Písek, a.s., se stala nejen celorepublikovou Nemocnicí roku 2017, ale je zároveň jihočeskou vítězkou ve zvláštní kategorii Nemocnice pro život. Hodnotilo se v ní, jak často se personál usmívá na pacienty, a také úroveň bezpečnosti. Partnerem a spoluzadavatelem průzkumu byla skupina B. Braun CZ/SK, realizátorem pak HealthCare Institute, který sleduje bezpečnost a spokojenost pacientů, zaměstnanců a finanční kondici ve 155 nemocnicích s akutními lůžky již 12. rokem.

Na druhém místě v Jihočeském kraji skončila Nemocnice Strakonice a na třetím Nemocnice Jindřichův Hradec.„Na efektivním léčebném procesu se skutečnost, jak se hospitalizovaný pacient cítí, podílí velmi markantně. Důvěra, že se léčí v přátelském a profesionálním prostředí, je klíčovou záležitostí,“ říká člen vedení skupiny B. Braun CZ/SK MUDr. Martin Kuncek.

Do celostátního průzkumu se v uvedené kategorii zapojilo téměř 100 nemocnic a hlasovalo v něm 53 327 hospitalizovaných pacientů a přes 7 000 zdravotníků. Zvláštní kategorie Nemocnice pro život nahradila loňskou Nejusměvavější nemocnici. Do výsledku byla ale tentokrát zahrnuta nejen vstřícnost a vlídnost personálu vůči pacientům, ale i skutečnost, jak se cítí sami zaměstnanci. V celorepublikovém součtu vyhodnotilo více než 60 % zdravotníků jako bezpečnostní riziko pro výkon svého povolání práci přesčas a přetěžování. Dále jmenovali syndrom vyhoření, agresivitu pacientů nebo jejich příbuzných a možnost nákazy. K eliminaci dalších rizik pak označili jako potřebné kontinuální odborné vzdělávání. „Těší mě, že se v naší nemocnici cítí dobře pacienti i zaměstnanci. Ale ještě důležitější je pro mě vědomí, že tu děláme dobrou medicínu,“ říká k vítězství v této kategorii za Jihočeský kraj ředitel Nemocnice Písek, a.s., MUDr. Jiří Holan, MBA. V anketě byly hodnoceny zvlášť fakultní nemocnice a zvlášť ty ostatní. Celorepublikovou vítězkou této kategorie se stala Fakultní nemocnice Hradec Králové a Karvinská hornická nemocnice.

Druhou nejlépe hodnocenou nemocnicí Jihočeského kraje v této kategorii je Nemocnice Strakonice, a.s., a třetí pak Nemocnice Jindřichův Hradec, a.s. Anketní otázka pro respondenty zněla: „Jak často se personál nemocnice při komunikaci s Vámi usmívá?“Ti své odpovědi vybírali z následujících možností: velmi často – často – méně často – nikdy. Zdravotníci se v anketě zase soustředili například na skutečnost, jakou mají možnost seberealizace, jak dobře se jim spolupracuje s kolegy a nadřízenými nebo jak sami hodnotí bezpečnost pacientů v nemocnici. „Průzkum byl velmi komplexní. Spokojenost pacientů se spokojeností personálu přímo souvisí. Navíc všechna zařízení, která se průzkumu účastnila, získala cennou zpětnou vazbu. Předpokládám, že se všude stane podnětem, jak kvalitu poskytované péče dále zvyšovat,“ říká MUDr. Martin Kuncek.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *