Památný Žižkův dub u Loman padl, kraj už ale má následovníka

Více než 700 let starý dub, který dosud byl nejstarším svého druhu na území Plzeňského kraje, následky fyziologických změn padl. Plzeňský kraj ale chce památný strom zachovat a vysadit na jeho místě další strom, přímého potomka tzv. Žižkova dubu.

Památný dub, který více než 700 let stál u obce Lomany, místní části Plas, padl následkem napadení dřevokazovou houbou, přirozenou cestou. Unikátní strom byl nejstarším dubem v Plzeňském kraji, průměr kmene dosahoval 2,8 m, obvod měl 8 m a výška stromu pak dosahovala 28 metrů.

Tzv. Žižkův dub, jak se neoficiálně této památce říká, se nachází částečně na pozemku Plzeňského kraje, proto chce kraj tento strom zachovat i do budoucna. „Chceme přímo na místě zachovat alespoň torzo stromu. A jelikož jsme zjistili, že máme přímo z plodů Žižkova dubu vypěstovaný stromek, tohoto přímého potomka památného stromu vysadíme hned u původního dubu,“ vysvětlila radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Radka Trylčová. Místo u Loman bude tak připomínkou unikátní památky, která nemá v kraji konkurenci.

V současné době eviduje Plzeňský kraj duby staré 200 – 300 let. Nejstarší duby, které byly evidovány, nesly stáří kolem 1000 let. Z ostatních druhů stromů jsou vedeny pouze lípy staré asi 800 let. Stáří stromu je zjišťováno vývrtem dendrologickou metodou nebo radiouhlíkovými metodami. Péče o tyto stromy je pak pravidelně vedena odborníky. (tz)

Foto KÚ Plzeňského kraje

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *