Ode dneška už vám nikdo nesmí dát igelitku zadarmo. Ministr Brabec radí: noste si vlastní tašku

S novým rokem přichází zásadní novinka pro tuzemské obchody i zákazníky. Česko se od 1. ledna 2018 připojilo k zemím zpoplatňujícím a omezujícím využití plastových tašek. Zatímco ve velkých obchodních řetězcích s potravinami jde už několik let o běžnou praxi, ve večerkách nebo např. v prodejnách s módou, obuví a elektronikou je poskytování plastových tašek zdarma stále rozšířené. To ale končí. 

Zpoplatněním plastových tašek reaguje “zelené” ministerstvo nejen na povinnost vyplývající z evropského práva, ale především na znečištění přírody právě taškami z plastu. “Je potřeba si uvědomit, že každý z nás použije za jeden rok podle pesimistických odhadů na 300 plastových tašek, v mnoha případech úplně zbytečně. A jedna taková lehčí plastová taška se rozkládá přibližně 25 let. To jsou alarmující fakta, proti kterým stojíme a je potřeba s tím něco udělat,” apeluje ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Plastové tašky podle odborníků zahlcují lesy, řeky a moře, zabíjejí ptáky i ryby. Tím, že je stát zpoplatní, se jejich spotřeba sníží. Ve Velké Británii, když podobné nařízení zavedli, činil prý ten pokles až 85 procent.

Nezapomeňte nosit na nákupy vlastní, opakovaně použitelnou tašku,” radí ministr Richard Brabec. To je navíc jedno z hlavních poselství kampaně, kterou jeho úřad v souvislosti s blížícím se opatřením připravilo. Ve většině případů je to totiž podle průzkumu právě zapomnětlivost, kvůli které lidé nemají v obchodě po ruce vlastní tašku, a berou si tak tu plastovou. V rámci aktuálně startující kampaně nechalo ministerstvo v limitované edici navrhnout a vyrobit originální plátěné tašky, a to ve dvou designových variantách. Jedna napodobuje klasický nákupní seznam s dovětkem IGELITKU NEBRAT!, ta druhá, kterou ocení hlavně mladší generace, pracuje s tzv. hashtagy: #neplýtvám #nešustím #mojetaška #látková #neplastu #eko #dobrýpocit #nosjitaky. Všechny tyto tašky se dají lehce složit a vejdou se pohodlně do kapsy nebo do kabelky.

Povinné zpoplatnění se týká všech plastových tašek s tloušťkou nad 15 mikronů. Jednotnou cenu za takovou tašku zákon nestanovuje, obchodníci si ji mohou určit sami. Musejí ovšem požadovat alespoň takovou částku, která pokrývá pořizovací náklady na danou tašku. Za nedodržení zákona jim hrozí pokuta až do výše deseti milionů korun. Zpoplatnění se – i přes jejich negativní dopady na životní prostředí – nebude vztahovat na mikrosáčky na pečivo, zeleninu nebo uzeniny. Plní totiž především hygienickou funkci a také zabraňují plýtvání potravinami.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *