Noční život duše – doprovodný pořad k výstavě Světla, šero a temnoty. Umění českého 19. století v Západočeské galerii

Západočeská galerie v Plzni Vás zve na další doprovodný pořad k výstavě Světla, šero a temnoty. Umění českého 19. století NOČNÍ ŽIVOT DUŠE ve středu 10. května od 17 hodin v přednáškovém sále ZČG, Pražská 13. Přednáší ředitel Západočeské galerie Mgr. Roman Musil.

Přednáška pojednává o dvou významných reprezentantech mnichovské malířské školy z přelomu 19. a 20. století, pražském rodáku Gabrielu von Maxovi a Albertu von Kellerovi, pocházejícímu původem ze Švýcarska, kteří se ve své tvorbě inspirovali okultními naukami, jako např. mesmerismem, spiritismem, hypnotismem, ezoterismem atd. Oba byly také praktikující spiritisté a Max byl dokonce členem theosofické lóže Germánia a pozdějším prezidentem Společnosti pro vědeckou psychologii. V jejich tvorbě se nacházejí díla ovlivněná těmito naukami, která dosáhla evropské proslulosti. U Maxe např. Věštkyně z Prevorstu ve vytržení a Extatická panna Anna Kateřina Emmerichová, u Kellera např. Hypnóza u Schrenka-Notzinga, či Spánek čarodějnice.

Výstava Světla, šero a temnoty potrvá ve výstavní síni „13“ do 21. května.

V neděli 7. května je tak jako každou první neděli v měsíci VSTUP ZDARMA.

V pondělí 8. května v den Státního svátku je Západočeská galerie výjimečně OTEVŘENA.

 

Komentované prohlídky výstavy:

  • čtvrtek 11. května od 17 hodin
  • neděle 14. května od 16 hodin
  • sobota 20. května od 16 hodin

Výstavou provází Tereza Koželuhová. Kapacita je omezená, rezervujte si prosím svá místa předem na pokladně výstavní síně (tel. 377 908 534)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *