Není to žádný padouch. Honza je čestný a dobrák. Přesvědčit se o tom můžete v plzeňské Alfě

Co by byly české pohádky bez Honzy! Hloupého, chytrého, silného, málem králem… Na úvod sezóny připravilo Divadlo Alfa premiéru inscenace z vlastní dílny. Autorem je herec a režisér Petr Borovský, kterému pohádky o Jeníčcích a Jancích 100x jinak nedaly spát. Jeho scénář, čerpající z variant tří známých pohádek o Honzovi, se odehrává v obci Janovice a důležitou úlohu v něm sehraje místní sbor dobrovolných hasičů. Inscenace pro děti od čtyř let nabídne kromě známých pohádek také různé typy loutek, marionety, maňásky nebo manekýny. Českou premiéru pro děti měla inscenace v pondělí, slavnostní premiéra je zítra večer.

Český Honza je podle režiséra Petra Borovského dost opomíjenou postavou. “Přitom to není padouch, je čestný a dobrák,” říká režisér. “O Honzovi je spousta pohádek, ale pro současné uvedení je většina z nich nepoužitelná. Proto jsme přišli s naší variantou,” dodal.

„Inscenování známých pohádek má svá úskalí. Na jednu stranu je výhoda, že publikum látku dobře zná. Na druhou stranu musí tvůrci najít způsob, jak do takového titulu vnést nové zábavné a neokoukané prvky,“ řekl ředitel Divadla Alfa Jakub Hora.

V příběhu Honza. Honza? Honza! chystají Janovice mezinárodní oslavu svých jmenin – mají přijet hosté z italského Janova nebo jihoafrického Johannesburgu. A nejlepší by bylo pochlubit se příběhem některého ze slavných rodáků. Jenže kterého Honzy? Silného, chytrého nebo bohatého? Petr Borovský vybral tři známé pohádky – o Honzovi, který se utká se strašidly a díky tomu zbohatne, o silném Honzovi, který se vsadí se sedlákem o facku a do třetice nemohl chybět Honza Král, který přemůže draka.

Všechny tři pohádky sehraje s pomocí loutkového divadla Sbor dobrovolných hasičů obce Janovice. „Je to tak trochu hold této důležité skupině lidí, která kromě záchrany životů a majetku hraje ve svých obcích často nezastupitelnou společenskou roli. Jsou to oni, kdo pořádá bály, dětské dny – a v případě Divadla Alfa také hrají pohádky,“ upozornil Jakub Hora.

Petr Borovský (1966 Plzeň)

Herec a příležitostný režisér Petr Borovský nastoupil do plzeňského Divadla Alfa v roce 1990. A za tu dobu vystřídal desítky rolí. V současné době ho mohou diváci vidět například v inscenaci Moliérovy hry „Lékařem proti své vůli“, v „Perníkové chaloupce“ podle libereckého dramatika Víta Peřiny, v autorské úpravě T. Jarkovského a J. Vašíčka „Gazdiny roby“ podle G. Preissové nebo v hitu Víta Peřiny „Tři siláci na silnici“.

Petr Borovský má ale i režijní ambice: což prokázal už v roce 2005, kdy nastudoval maňáskovou komedii „Číňané“. Pro druhý režijní počin si vybral ve spolupráci s dramaturgem a autorem divadelní adaptace Pavlem Vašíčkem „Pohoršovnu“ Daniely Fischerové. Pohádky o Honzovi jsou jeho třetím vstupem do role režiséra.

O tom, kterou pohádku nakonec zahrají hasiči z Janovic na oslavě vzácným hostům, by měli rozhodnout malí diváci. „Budeme moc rádi, když se jim pohádky zalíbí a budou hlasovat obrázkem, která ze tří pohádek o Honzovi by měla reprezentovat Janovice na velké oslavě jejich jmenin. Určitě uděláme výstavu!“ dodává Jakub Hora.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *