Není Krašov jako Krašov, aneb nepleťte si hrad s vysílačem!

Povíme si o Krašově na severním Plzeňsku, ale tím nemyslím známý vysílač, ale hrad Krašov, který se nachází nedaleko města Kralovice. Tato hezká zřícenina gotického hradu zbyla z původní stavby, kterou založili páni z Krašova v roce 1232. Během dalších století vznikly ještě další přístavby v podobě předhradí a poté v 17. století byl hrad upraven jako letní sídlo řeholníků. Pak ale v roce 1785 došlo ke zrušení kláštera a od té doby hrad chátral.

Jeho osud ale nezůstal lhostejný všem, už v roce 1931 se našli dobrovolníci, kteří založili Spolek pro ochranu přírodní rezervace a hradu Krašova. Ti nechali na hradě několik tisíc hodin své dobrovolné práce. Během let tedy docházelo k postupným opravám hradu, ale také ke změnám ve spolku, kdy se zde s lety měnili i lidé. S tím se i vystřídala řada předsedů spolku, nyní tuto funkci vykonává Jaroslav Sklenář, který převzal žezlo po Petru Kyzlíkovi. Spolek postupně kolem hradu uklízí, opravuje a také provádí turisty. A samozřejmě se také chystá na velké kulturní akce, jak nám sdělil předseda spolku Jaroslav Sklenář. “Necháváme zde spousty hodin práce, a tak jsme pak rádi, když někdo naše úsilí vidí a slovem ocení. A protože lidé tento hrad moc neznají, chceme jej také více představit veřejnosti. Proto máme teď v plánu dvě kulturní akce na hradě. První se bude konat 2. června a půjde o Dětský den na Krašově. Druhá se pak koná v sobotu 4. srpna, kdy se na hradě uskuteční Krašovský jarmark. Všechny srdečně na oba dny zveme, ale vítáni jsou i každé další dny, kontakt lze najít na našich stránkách,” uvedl Sklenář.

Nyní, poslední pátek v dubnu, probíhalo na hradě i natáčení dokumentu, který připravuje Libor Marek z Přimdy v rámci seriálu Pověsti a záhady českých hradů. Jde už o druhou sérii dokumentů. “Hrad Krašov bude dílem jedenáctým z druhé série. Natáčení probíhalo dobře, počasí přálo, hodně mi pomohl Pavel Kučera i pan Sklenář. Teď už začne dlouhá mravenčí práce, kdy budeme hodiny stříhat a skládat film. Za několik týdnů bude hotovo, ale film se bude veřejnosti představovat až v dalším roce,” uvedl režisér Libor Marek.

Závěrem jen dodám, že vidět hrad Krašov je stejně záslužné jako Karlštejn, každý vám přinese hezké vzpomínky, navíc oba leží nad stejnou řekou. Není člověka, který by Karlštejn neznal, ale je na škodu, že krásný hrad Krašov zná jen minimum lidí.

Martina Sihelská

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *