Největší chyby při výběru vysavače

Bez vysavače se dnes neobejde žádná domácnost a pro většinu z nás je čistý domov důležitým prvkem spokojeného bydlení. Ale umíme si vybrat vysavač? Nebo děláme stále stejné chyby a dáme spíše na trendy, reklamní triky a pozlátko než na ověřené informace a zralou úvahu?

První a základní chybou je, že nemáme dobrý přehled o nabídce druhů vysavačů a jejich přednostech a slabinách. Například klasický přenosný vysavač, který je napájen z elektrické zásuvky, známe všichni. A ze školy si ještě matně pamatujeme princip jeho fungování.

„Většina lidí tuší správně princip klasického vysavače, kdy vzduchové čerpadlo vytváří podtlak a nasává vzduch, jehož prouděním pak dochází k vysávání nečistot a prachu,“ říká odborník Jiří Najman zástupce firmy Husky v ČR. A dodává: „Už ale nedomýšlejí, že ten nasátý vzduch musí také z vysavače zákonitě odejít a ani sebelepší filtr jej nedokáže zcela vyčistit. Většinou vypouští zpět do místnosti nejjemnější prach s alergeny a navíc ještě víří zatím nevysátý prach.“ Čím je tedy vysavač silnější, tím lépe vysaje nečistoty, ale také více víří dosud nevysátý prach.

Vybíráme podle nedůležitých parametrů

Faktem je, že pokud vybíráme pouze podle výkonu vysavače, způsobu filtrace, hlučnosti nebo charakteru podlahové hubice, pak se soustředíme jen na druhotné parametry. „Samozřejmě je důležité si vybrat dobře i v těchto aspektech, ale primární úvaha by měla vést ke kvalitě principu vysávání. A ta je nejvyšší, když všechny nečistoty jsou vedeny mimo vysávané obytné místnosti bez možnosti, aby se vrátily zpátky a jakéhokoli víření prachu, tak jak to umí jen centrální vysavač,“ říká Jiří Najman, Husky.

Podléháme reklamě a trendům

Příkladem podlehnutí trendu, který je jednoznačně negativní a jde spíše proti čistotě domova, než aby jí pomáhal, je fenomén robotických vysavačů. Ty vycházejí z touhy lidí po bezpracném úklidu. Robot se pomocí senzorů pohybuje po místnosti a nasává nečistoty, které potká. Nedokáže vyloženě uklidit domácnost, prach spíše jen víří a je nutné k němu přistupovat pouze jako k doplňku. Navíc robotické vysavače mají rámcově desetinu sacího výkonu oproti běžným vysavačům, ani velikost odpadní nádoby na prach nevyhovuje.

Někdo může být ohromen automatickou funkcí robotického vysavače, ale zanedbatelný výkon, víření prachu a malá nádoba na prach jsou opravdovými slabinami. Mnoho modelů přitom rozhodně není levnou záležitostí.

Rozhodujeme se pro spotřební zboží

Tradiční chybou je podléhání spotřebnímu zboží, které má navíc přísně kontrolovanou životnost pomocí takzvaných „kazítek“, choulostivých součástek, které se nevratně rozbijí velmi často krátce po uplynutí záruční doby.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *