Na sociálních sítích sdělujeme informace o naší dovolené. Riskujeme tak vykradení, jsme nepoučitelní

Lidé jsou stále stejně nezodpovědní a nepoučitelní. Rádi se chlubí výletem či dovolenou, ale i tím, jak si kde užívají mimo domov. Masivní nárůst používání sociálních sítí přináší tyto informace do veřejného prostoru a lidé si neuvědomují, jak ohrožují bezpečí svého domova. Zloději totiž stačí pro rychlý lup pouze dobrá informace a pár minut.

„Konečně dovolená“. „Hurá dovolená, 14 dní daleko od domova a vše házím za hlavu“. „Už zítra to přijde: #dovolena“. Těchto informací jsou naše sociální sítě plné. Podle průzkumu společnosti Next lidé informují o své dovolené na Facebooku, Twitteru, Instagramu a dalších sociálních sítích stále častěji a ohrožují tak své bezpečí.

„Informace o dovolené je snadno dohledatelná díky růstu popularity nejen Facebooku, ale i zcela otevřených sociálních sítí jako je Twitter a Instagram i tzv. hashtagů. Ty totiž umožní potenciálnímu zloději jednoduše získat informaci o vaší dovolené, aniž by vás znal. Prostě a jednoduše si vyjede podle hashtagu informaci, kdo je zrovna na dovolené,“ prozrazuje Ivan Pavlíček ze společnosti Next, která se specializuje na zabezpečení bytů a domů. „Když pak jednoduchým vyhledáním na internetu zjistí adresu, jde najisto,“ doplňuje Pavlíček.

Oblíbeným obdobím bytařů je tradičně čas dovolených. A lidé jim situaci usnadňují, protože jim sami dávají tipy. „Pokud chcete zabránit řádění zlodějů ve svém obýváku, omezte tyto informace na sociálních sítích na minimum,“ radí Ivan Pavlíček, Next. „Samozřejmě základem zabezpečení domácnosti nejen během letních dovolených jsou bezpečnostní vchodové dveře minimálně třetí bezpečnostní třídy, a když jste delší čas pryč, zajistěte, aby vám někdo ze sousedů vybíral schránku. Nebude pak zcela patrné, že byt je prázdný,“ dodává Pavlíček. Pokud se rozhodnete pro prevenci vloupání, třeba i nezávisle na období dovolených, smysluplné je začít právě u dveří. Jsou hlavním vstupním místem většiny zlodějů. I pokud lupič vnikne oknem, zabráníte mu vynášet lup pohodlně a nenápadně dveřmi.

Okna nenechávejte pootevřená, ale ani je zcela nezatemňujte. U pootevřeného okna stačí nadzvednout okenní křídlo, odemknout šroubovákem obvodové kování a zloděj je uvnitř. Pozor si dejte na zatažené závěsy, žaluzie a rolety, zbytečně tak přitahujete pozornost. Pro zloděje je to jasný signál toho, že nejste doma a může nerušeně loupit.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *