Na Dni s dobrovolnými hasiči soutěžilo přes 170 studentů, desítky dalších fandily

Celkem 174 studentů středních škol v Plzni soutěžilo na zcela nové akci nazvané Den s dobrovolnými hasiči, již zorganizovalo město spolu s většinou plzeňských jednotek sboru dobrovolných hasičů. Další desítky studentů jim fandily. Vítězným týmem se v konkurenci 21 šestičlenných družstev stal tým D ze Střední průmyslové škody dopravní Plzeň, mezi jednotlivci byla nejlepší Eliška Machková z Bezpečnostně právní akademie Plzeň a Jindřich Fiala z Masarykova gymnázia Plzeň. Mladí lidé si vyzkoušeli, jaké je to zdolávat překážky v hasičském obleku s přístrojem na zádech, prohlédli si hasičskou techniku včetně ukázky zásahu, mimo jiné při záchraně osoby z věže.

„Pro město Plzeň je strašně důležité, že dobrovolní hasiči jsou po našem boku, vážíme si jejich práce. Jsem rád, že studenti ze středních škol si mohli tu problematiku vyzkoušet, zasportovali si a možná se i díky této akci k hasičům přidají,“ řekl primátor Martin Zrzavecký, který akci zahájil spolu s místostarostou Městského obvodu Plzeň 2 Pavlem Janouškovcem. Akce, která se konala ve Škoda sport parku v Doudlevcích, je součástí celoroční kampaně Staň se dobrovolným hasičem, kterou spustilo město letos na jaře. Jejím cílem je získat mezi dobrovolné hasiče nové členy ve věku 15 až 17 let.

 

„Zpočátku jsem zakopl, potom mi nahoře na zdi trochu uklouzla noha, ale jinak to šlo. Jsem zvyklý trénovat, hasičský běh jsem ale zatím nikdy nezkoušel,“ popsal svůj běh soutěžící Tomáš Klemák z Bezpečnostně právní akademie Plzeň. Ten se musel v rámci závodu jednotlivců, kterého se zúčastnilo 42 chlapců a dívek, obléci do hasičské bundy, na záda si hodit několikakilogramový dýchací přístroj, poté proběhnout přes do písku umístěné pneumatiky a po laně vyšplhat na třímetrovou zeď. K tomuto závodu studenti nakonec „vyhecovali“ i čtyři své pedagogy.

 

„Překvapilo mě, že u zátěžové soutěže jednotlivců většina dokázala vylézt po laně na třímetrovou bariéru. Musí k tomu být trochu fyzicky zdatní,“ uvedl Miroslav Činatl, dobrovolný hasič, jenž se podílel na organizaci. Podle jeho slov řada ze soutěžících zmínila, že hasičský běh znají. „Myslím si, že někteří z nich už jsou členy dobrovolných hasičů v obcích mimo Plzeň. Ale je to možná ještě také generace, která je aktivní,“ doplnil Miroslav Činatl.

 

Město Plzeň oslovilo plzeňské střední školy s nabídkou, aby sestavily družstva a zúčastnily se soutěží, které využívají prvky požárního sportu. Přihlásilo se celkem devět středních škol, sestavily 22 týmů. Šestičlenná družstva běžela sportovní štafetu, která se skládala z některých prvků, jež hasiči používají při soutěžích požárního sportu. Šlo například o překonání nízké bariéry, překonání okna, krátký běh po nízké kladině, běh s hasicím přístrojem. Zvítězil tým D ze Střední průmyslové školy dopravní Plzeň, na druhém místě byl tým B ze stejné školy a třetí skončilo družstvo A z Bezpečnostně právní akademie Plzeň.

 

Na akci se podílela většina plzeňských jednotek sboru dobrovolných hasičů. Těch v západočeské metropoli působí celkem 16, mají kolem 250 členů.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *