Monika Švábová, Jan Soukup a Jaroslav Špaček. Do Dvorany slávy hejtmana Plzeňského kraje 2018 vstoupily tři nové osobnosti

Podesáté se dnes otevřela Dvorana slávy hejtmana Plzeňského kraje, aby do ní vstoupily další tři významné osobnosti regionu v oblasti umění a sportu.

Významný architekt a veřejně činný člověk Jan Soukup, hokejový obránce, olympijský vítěz z Nagana 1998 a asistent trenéra Jaroslav Špaček a herečka Divadla J. K. Tyla v Plzni Monika Švábová, to je trojice osobností, kterou letos uvedl hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard do jubilejního desátého ročníku pomyslné Dvorany slávy a která z rukou hejtmana převzala pamětní list a charakteristický kámen – achát.

Všichni tito lidé se narodili nebo jsou spjati s Plzeňským krajem a svojí pracovitostí, houževnatostí, profesionalitou, ale i morálními a lidskými vlastnostmi překračují jeho hranice. Do Dvorany slávy vstoupilo dosud 37 osobností.

„Je mi ctí každoročně uvést do Dvorany slávy osobnosti, které dokázaly uskutečnit svůj životní sen a zároveň jsou příkladem pro ostatní, osobnosti, které nás ostatní inspirují a vždy posunují o kousek dál. Jsou to vzory nejen pro mladé, ale pro nás pro všechny,“ uvedl hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, který byl sám v roce 2015 do Dvorany slávy uveden.

Slavnostní akce se konala v malém sále Měšťanské besedy v Plzni. V programu vystoupili studenti Konzervatoře Plzeň.

 

Ing. arch. Jan Soukup

Po Střední průmyslové škole stavební v Plzni a Českém vysokém učení technickém, obor architektura

absolvoval Jan Soukup ještě na ČVUT Praha postgraduální studium obor Obnova památek. Do krajské projektové organizace Stavoprojekt nastoupil v roce 1968 nejprve jako řadový projektant, poté byl roky vedoucím projektantem a v roce 1990 se stal ředitelem podniku. O rok později založil soukromou projekční kancelář. V Atelieru Soukup Opl Švehla s.r.o. působí jako jednatel dodnes. Jan Soukup se zaměřil převážně na projektové práce v oblasti rekonstrukcí památek.

Pestrá je jeho veřejná činnost. Jan Soukup byl předsedou Městské památkové komise v Plzni, předsedou Obce architektů plzeňské oblasti, členem Svazu architektů, členem Komise Rady města Plzně pro koncepci a rozvoj, Diecézního muzea v Plzni a Odborné rady ředitele Národního památkového ústavu v Plzni. Je předsedou spolku Klášter Chotěšov, Liturgické komise pro arcidiecézi pražskou a diecézi plzeňskou. Jan Soukup je autorem a spoluautorem řady výstav i vlastní malířské tvorby. Široká je jeho přednášková a publikační činnost v oblasti historie a obnovy památek, je autorem několika publikací, jmenovitě monografie o katedrále sv. Bartoloměje v Plzni. Je držitelem několika ocenění. Jím navržené stavby získaly osmkrát titul Stavba roku, on sám je držitelem Historické pečeti města Plzně, titulu Ikona města Plzně či Kulturní ceny Mecenáš města Plzně.

 

Jaroslav Špaček

Jako junior působil Jaroslav Špaček v Rokycanech, v nejvyšší české soutěži debutoval v roce 1992 v dresu Plzně, za kterou hrál až do roku 1997. Následně se rozhodl přestoupit do švédského klubu Färjestad, kde se hned po svém příchodu v roce 1998 radoval z mistrovského titulu.

Poté byl Jaroslav Špaček klubem Florida Panthers draftován do NHL. Později působil v týmech Chicago Blackhawks, Columbus Blue Jackets a Edmonton Oilers. V dresu Olejářů z Edmontonu měl nejblíže k zisku Stanley Cupu.

V následujících sezonách hrál Jaroslav Špaček ještě za Buffalo Sabres, Montreal Canadiens a svoji zámořskou misi zakončil v roce 2012 v týmu Carolina Hurricanes. V roli beka působil v zámořské NHL 13 sezon, kde odehrál 941 utkání.

Z Caroliny zamířil Jaroslav Špaček do extraligové Plzně jako asistent trenéra. Nicméně ve finále extraligy proti Zlínu musel zpátky na led a na zisku mistrovského titulu se tak v roce 2013 podílel nejen jako trenér, ale i jako hráč.

Bývalý hokejový obránce Jaroslav Špaček je olympijským vítězem z Nagana 1998 a trojnásobným mistrem světa (1999, 2001, 2005).

V únoru 2014 si trenér Vladimír Růžička vybral Jaroslava Špačka za asistenta u národního týmu.

Letos na sebe upozornil jako asistent trenéra na Mistrovství světa v Dánsku.

 

MgA. Monika Švábová

Ač rodilá Pražačka, spojila Monika Švábová svůj život s Plzní. Pochází z umělecké rodiny a už od útlého mládí, kdy navštěvovala baletní přípravku Národního divadla, účinkovala v mnoha dětských rolích v Národním divadle a později v divadle Vinohradském. Její láska k divadlu ji přivedla ke studiu na pražské DAMU.

Po absolutoriu v roce 1968 nastoupila do činohry Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni, kde letos začíná svou padesátou sezonu, což  je v historii plzeňského, ale i českého divadla zcela unikátní. V Plzni vytvořila Monika Švábová více než 160 rolí. Byly to role zásadního charakteru ve hrách Shakespearových – Julie, Desdemona, Viola, v ruské klasice např. Tři sestry, Višňový sad či Racek, v moderní světové dramatice, ale i v komediích a současných hrách. Miroslav Horníček pro Moniku Švábovou napsal romantickou komedii Setkání s Veronikou, kterou pak spolu hráli několik let. Rovněž Antonín Procházka pro ni napsal role tzv. “na tělo”.

Monika Švábová je bytostně divadelní herečka, přesto se okrajově věnovala i filmu a televizi. Nejznámější je její role Veroniky v seriálu Inženýrská odysea. V poslední době byly pro Českou televizi pořízeny záznamy úspěšných divadelních představení. Od roku 1974 je provdaná za herce Pavla Pavlovského, se kterým na jevišti vytvořili mnoho partnerských rolí.

Monika Švábová je nositelkou Ceny Českého literárního Fondu a Ceny Vendelína Budila.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *