Mladinka vyhrála Dětskou folklorní olympiádu na MDFF „Kunovské léto“

Dětský folklorní soubor Mladinka reprezentoval Plzeň  od 14. – 17. června na 25. ročníku Dětského mezinárodního folklorního festivalu „Kunovské léto“. Tento festival je největším dětským folklorním festivalem v České republice. Záštitu nad festivalem převzal ministr kultury ČR Ilja Šmíd, hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, senátor Ivo Valenta a starostové měst Kunovice, Staré Město a Uherské Hradiště.

Festivalu se zúčastnilo 17 souborů z toho 5 zahraničních. Mezi zahraničními soubory se představily děti z Bulharska, Makedonie, Slovenska, Maďarska a Řecka.

Organizátoři si pro děti připravili krásný program. Ve čtvrtek jsme prošli průvod královským městem Uherské Hradiště, kde se na náměstí prezentoval každý soubor svým krátkým vystoupením. Zástupci souboru byli přijati na radnici starostou města.

V pátek nás čekala Mezinárodní dětská folklorolypiáda, která proběhla na hřišti v Kunovicích. Pro děti bylo připraveno 7 tematických disciplín např. sklízení hroznů, jízda králů, úklid koštětem, koštování vinné šťávy apd. Děti si olympiádu moc užily, všechny táhly za jeden provaz a podařilo se nám v konkurenci 12 souborů vybojovat 1. místo. Obdrželi jsme putovní pohár, což předpokládá uspořádání olympiády v Plzni a dort, na kterém jsme si pochutnali.

V sobotu nás program zavedl do krásného lázeňského města Luhačovice, kde jsme vystoupili spolu s Makedonií a Bulharskem a odpoledne nás již čekala přehlídky soutěžních choreografií. Mladinka se představila s pásmem Řehořská koleda, za které byla hned několikrát vyhodnocena. Získala „Ocenění za neotřelé pojetí tématu, jeho celkovou interpretaci, sólové výkony a soulad s muzikou a Ocenění za celkovou výtvarnou kompozici tanečního čísla“.

V pátek a sobotu večer se děti mohly inspirovat z představení vynikajících dospělých folklorních souborů Lúčnica a Hradišťan. Poté nás čekal krásný ohňostroj.

V neděli si muzikanti zahráli na Koncertu duchovní písně v kostele sv.Petra a Pavla v Kunovicích a pak nás již čekal závěrečný průvod a galaprogram, po kterém jsme se s „Kunovských létem“ rozloučili.

Festival jsme si moc užili. Děti z Mladinky budou ještě dlouho vzpomínat na krásné společné chvíle prožité se svými folklorními kamarády z celého světa a budou se těšit na další společné zážitky.

Jitka Šeflová

Foto Mladinka

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *