Městem Rokycany prošel dožínkový průvod

Krojovaní zpěváci a muzikanti, koňské povozy, ženci s kosou a v čele předák a děvečka nesoucí dožínkový věnec a dožínkovou kytici, to vše patří ke správnému dožínkovému průvodu, a právě takový průvod prošel v sobotu po poledni městem Rokycany, kde se uskutečnily Dožínky Plzeňského kraje. Hlavní dožínková slavnost byla zakončena na pódiu na rokycanském náměstí předáním dožínkového věnce hejtmanovi Plzeňského kraje a dožínkové kytice starostovi Rokycan.

Dožínky Plzeňského kraje byly letos spojeny s tradiční akcí s názvem Setkání pod rokycanskou věží, která začala už v pátek podvečer. Dožínky zahájil v 11 hodin starosta Rokycan Václav Kočí a hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs. Slavnostního zahájení dožínek se zúčastnili kromě představitelů Plzeňského kraje náměstka Ivo Grünera, radních Jaroslava Šobra a Václava Štekla také členové Parlamentu ČR – senátorky Milada Emmerová a Dagmar Terelmešová a poslanec Pavel Šrámek.

„Jsem rád, že tato krásná tradice, kterou jsou dožínky, se udržuje a že si tak můžeme připomenout nejen tradici našich předků, ale také sepětí s přírodou, které bývá často opomíjeno,“ řekl hejtman Václav Šlajs.

Po slavnostním zahájení pódium obsadily folklórní soubory z Rokycan a krátce po poledni byli oceněni úspěšní zemědělci PK a také úspěšní studenti zemědělských oborů.

Ocenění zemědělci:

  • Karel Sloup, jednatel Agro Zahořany, s.r.o.
  • Václav Šmat, předseda Výrobně obchodního družstva Velký Bor
  • Václav Dub, Veřechov u Horažďovic
  • Radek Hora, Chouzovy u Nezvěstic
  • Václav Říhánek se syny Jiřím a Václavem, Černice u Plzně
  • Miloslav Vaníček, Bukovina u Kralovic

Ocenění studenti:

  • Hana Veselá, 3. roč. oboru Agropodnikání, Gymnázium a SŠ Plasy
  • Ladislav Pasternak, 3. roč. oboru Agropodnikání, SOŠ Stříbro
  • Milan Pinker, 2. roč. oboru Agropodnikání, SOŠ a SOU Horšovský Týn
  • Richard Škala, 3. roč. oboru Agropodnikání, SŠ zemědělská a potravinářská, Klatovy

Po ocenění zemědělců a studentů se na pochod vydal dožínkový průvod se dvěma koňskými povozy, který vycházel z parkoviště v Jiráskově ulici. Na tomto místě mohli také návštěvníci vidět ukázky dožínkové vazby a zdobení vozů, a to těsně před tím, že se průvod vydal na cestu. Když dorazil průvod k budově rokycanské radnice, vyzval bušením na dveře starostu města a hejtmana, aby otevřeli a přidali se k průvodu. Závěr pak patřil oslavě konce žní přímo na pódiu, kde tančily a zpívaly soubory složené z dospělých – Rokytka a Rokytí, ale také dětské soubory Rokytička a Malé Rokytí a hrály muziky Rokytka a Rokytí. Vše vyvrcholilo předáním dožínkového věnce hejtmanovi a dožínkové kytice starostovi města. Pak už bylo připraveno poděkování pro žence v podobě sudů s pivem.

Na závěr dožínkových slavností vystoupila kapela Čechomor, která i přes občasný déšť, který celý den akci provázel, přilákala stovky lidí. Během odpoledne a večera vystoupil také Michal Šindelář, Lucie revival a v devět hodin večer oblíbená skupina Jelen. Po všechny dny oslav bylo rokycanské náměstíplné stánků s občerstvením a dožínky doprovodily také stánky s nabídkou regionálních potravin Plzeňského kraje.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *