Martin Baxa pohnul s krajskou kulturou. Teď ji hájí v Poslanecké sněmovně

Nový náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Vladislav Vilímec (ODS) hodnotí svého předchůdce Martina Baxu (ODS) jednoznačně: “Pohnul s krajskou kulturou.” Martin Baxa post na hejtmanství opustil, protože nechce být sběratelem funkcí. Voliči v Plzeňském kraji ho totiž v podzimních parlamentních volbách vykroužkovali a z nevolitelného místa vyslali do Poslanecké sněmovny.

Během 15 měsíců, po které funkci hejtmanova náměstka Martin Baxa vykonával, se podařilo Plzeňskému kraji v oblasti kultury a památkové péče dosáhnout celé řady úspěchů. Vzrostl objem peněz v resortu, a ten přestal být “chudou Popelkou”. Například v rozpočtu na rok 2016, tj. v posledním roce minulého volebního období, šlo na památkové granty 13,2 milionu korun, na rok 2018 je objem těchto prostředků již ve výši 26,5 milionu korun. Letos tedy kraj na tomto poli rozdělí dvojnásobek peněz oproti stavu v roce 2016, a stejně tak tomu bylo v oblasti kultury,” píše Vladislav Vilímec v tiskové zprávě občanských demokratů. Martin Baxa k tomu dodává: “Podařilo se přidat zejména na obnovu památek, což pomůže i menším obcím udržovat dědictví našich předků.”

Za Baxy se nastartovalo také několik zásadních investičních projektů. “V krajských volbách jsem kandidoval se slibem prosadit výstavbu nové budovy Západočeské galerie v Plzni. K mé velké radosti se podařilo celý projekt opět “rozhýbat” a zásadně posunout, neboť Zastupitelstvo Plzeňského kraje schválilo v červnu 2017 společné memorandum o realizaci tohoto projektu s městem Plzeň a ministerstvem kultury, které obsahuje i konkrétní sumu, již by kraj do tohoto záměru vložil,” uvedl Martin Baxa. Za naplnění podpory státu bude Martin Baxa bojovat i jako předseda podvýboru pro kulturu v Poslanecké sněmovně. Za klíčové projekty označuje také dostavbu východního ambitu Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici podle původních Santiniho plánů, zahájení projektu výstavby velkého depozitáře Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, nebo řešení vleklého problému s objekty a expozicemi Národopisného muzea v Plzni.

Úplnou novinkou byly kroky v oblasti podpory filmových projektů, které tvůrci natáčejí na území Plzeňského kraje. Díky nově vytvořenému systému bylo možno podpořit u nás v kraji například natáčení filmu slavného režiséra Václava Marhoula „Nabarvené ptáče“, pohádky „Čertí brko“ nebo dokumentu „Nalezený Loos,“ což nejen přináší kraji propagaci, ale také přivádí do regionu další finanční prostředky s natáčením spojené. Díky podpoře kraje se též rozběhne činnost regionální filmové kanceláře.

Podle Martina Baxy ovšem za zmínku stojí i celá řada menších projektů, které přispívají k tomu, aby Plzeňský kraj byl místem živé kultury i úcty k tomu, co vykonali naši předkové. “Mám-li jmenovat jeden z nich, nemohu nezmínit podporu vzniku a chodu krajské pobočky sdružení Post Bellum, které mapuje osudy méně známých hrdinů našich moderních dějin a skrz tato svědectví pojmenovává zločiny totalitních režimů,“ uvedl Martin Baxa. Nově také kraj začal podporovat připomínání osvobození kraje americkou armádou v roce 1945.

Odstupující náměstek již bude chybět u velkého projektu, který kraj pod jeho vedením připravil spolu s městem Plzeň k oslavě letošního výročí 100 let od založení Československa a k připomenutí osudových osmičkových roků našich dějin (1938, 1948, 1968). “Nepochybuji, že připomenutí těchto klíčových milníků moderních českých dějin proběhne pod vedením nového „kulturního“ náměstka Vladislava Vilímce velmi úspěšně,” dodal Martin Baxa.

Foto ODS

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *