Krušnohoří už je pět let na seznamu UNESCO. Přijeďte slavit do Jáchymova

Před pěti lety byl Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří po dlouhých letech snažení zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Narozeniny oslaví 12. července v Jáchymově celodenní oslava s pestrým programem. 

V rámci doprovodného programu mohou zájemci absolvovat prohlídky významných jáchymovských míst, jako jsou Štola č. 1, muzeum Královské mincovny, Latinská knihovna, kostel sv. Jáchyma, Špitální kostel a další. Účastníci si mohou také vyzkoušet školu rýžování nebo si prohlédnout objekt, kde má vzniknout návštěvnické centrum UNESCO.

V Královské mincovně Jáchymov se uskuteční od 10 hodin konference, v rámci níž vystoupí také zástupci saské strany Krušných hor. Společně s českými kolegy se ohlédnou za předchozími pěti lety a přiblíží výhled památky do budoucna. Na náměstí Republiky se uskuteční slavnostní křest nové knihy Michala Urbana České Krušnohoří před rokem 1945 očima saských fotografů. K oslavám samozřejmě patří také hudba, o tu se postarají kapely Pološero, Steven’s a Shoe Cut.

„V uplynulých pěti letech se nám podařilo zapsat dvě významné památky na Seznam světového dědictví UNESCO. Kromě Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří jsou to také Slavná lázeňská města Evropy. Nyní bychom měli hodnoty těchto památek dále rozvíjet a předávat. A právě díky akcím, odborným konferencím, oslavám a prohlídkám památkových objektů je možné důležitá témata, jako jsou minulost našeho regionu a ochrana památek, veřejnosti předat, ale také spoluvytvářet hrdost na kulturní bohatství, které v kraji máme,“ uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Vojtěch Franta s gescí v oblasti lázeňství, cestovního ruchu a UNESCO.

Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří, jak zní oficiální název společné česko-německé nominace, tvoří 22 součástí, z toho 17 se nachází na území Saska a pět v českém Krušnohoří. Českou část reprezentují Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná, Rudá věž smrti, Hornická krajina Krupka a Hornická krajina Mědník. Tyto části dokládají obrovský vliv, který měla těžba a zpracování rud na obou stranách pohoří na rozvoj hornictví a hutnictví po celém světě.

Zdroj: Karlovarský kraj, ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *