Krajský šéf KSČM v Plzeňském kraji: Peníze pro seniory nebo na válečná tažení?

“Nenechme se strašit poplašnými zprávami ministra financí Pilného,  že peníze na důchody nejsou. Ani úsměvnými nápady Matěje Stropnického spočívající v odprodeji seniorských bytů státu, znamenající finanční si přilepšení na stáří,” varuje předseda Plzeňské krajské organizace KSČM Miroslav Kavij a naráží na prohlášení Ivana Pilného z hnutí ANO, že nebudou peníze na důchody, a na návrhy šéfa Strany zelených, aby senioři prodávali své byty už za života a za získané peníze si užívali. 

“Penzijní reforma – citlivé a věčné téma, které v nepravidelných časových intervalech rezonuje společností hezkou řádku let a jeho konečné řešení je v nedohlednu. V rámci předvolební kampaně politických stran zazní spousta slibů s cílem získání hlasů této nejpočetnější voličské věkové skupiny, které se ovšem dnem 21. října stanou opět jen pouhými planými sliby,” píše Kavij.

Hroutí se skutečně Bismarckův třetinový solidární systém nebo je současný zákon o důchodovém pojištění pořád funkční? – ptá se regionální šéf KSČM. Částečnou odpovědí by podle něho mohlo být srovnání výdajů na důchody v procentech HDP (hrubý domácí produkt – pozn. red.) jednotlivých států Evropské z roku 2014: Řecko – 17,5 %; Itálie – 16,5; Francie – 15,3; Rakousko – 15,0; Portugalsko – 14,9; Nizozemí – 13,5; Finsko – 12,8; Belgie – 12,2; Německo – 12,2; Španělsko – 11,9; Slovinsko – 11,6; Lucembursko – 9,8; Česká republika – 9,8; Malta – 9,5; Kypr – 9,4; Slovensko – 8,5; Litva – 8,2; Estonsko – 7,9; Lotyšsko – 7,8; Irsko – 7,2. Průměr EU je 13,8 %.

“Od mocenského převratu v roce 1989 je důchodový fond, který zdědily postkomunistické vlády, ve výši 670 miliard dávno rozkraden a výše starobních penzí z původních 62% se snížila na současných asi 40 % k průměrné mzdě,” tvrdí Kavij. “Nezvítězila pravda a láska, ale zlodějna a gauneriáda. Žádná z polistopadových vlád nedokázala uhlídat miliardové úniky díky děravým zákonům a špatnému výběru daní. Navíc téměř všechny podniky, které přinášely státu zisk, byly v podstatě  za hubičku darovány do soukromého vlastnictví většinou cizincům a tím i každoročně plynoucí zisk do zahraničí ve výši kolem 300 miliard Kč,” dodává.

Nemáme se prý ale nechat strašit poplašnými zprávami ministra financí Pilného, že peníze na důchody nejsou. “Finance k zabezpečení penzí pro seniory ve státním rozpočtu jsou. Obávám se ale, že pro vládu  která vznikne po podzimních volbách, bude větší prioritou  navyšování  armádního rozpočtu směřující k dalšímu společnému válečnému tažení pod křídly NATO na Rusko, nežli zabezpečení důstojného stáří našich občanů, alespoň částečně srovnatelné se sousedním Německem,” konstatuje Miroslav Kavij.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *