Kamerový systém v Plzni posílila speciální panoramatická kamera

Plzeň pokračuje v rozšiřování a modernizaci svého kamerového systému, který patří mezi nejlepší v České republice. Město, jež systém buduje od roku 1997 a v nové digitální podobě od roku 2008, vloni dokončilo čtvrtou etapu jeho rozšiřování a zahájilo etapu pátou. Díky tomu byla mimo jiné osazena jedna z nejvytíženějších křižovatek v Plzni speciální panoramatickou kamerou. Ta umožňuje trvale monitorovat prostor v lokalitě sady Pětatřicátníků, a to pod úhlem 360 stupňů. Kamery tohoto typu ohlídají i další křižovatky.

 „Aktuálně je v Plzni v provozu 131 kamer a 11 klientských pracovišť. Kamery máme na křižovatkách, v sadovém okruhu v centru, v areálech hřbitovů i na dalších vytipovaných místech, stejně tak i na základních školách, sportovištích a podobně. Každoročně je pomocí kamer ze strany městské policie zjištěno několik tisíc událostí, většina se týká dopravy,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký, který má oblast bezpečnosti ve své gesci. Z rozpočtu jde na kamerový systém ročně kolem pěti milionů korun.

Čtvrtou etapu dokončilo město vloni, pomohla „zahustit“ systém v městské části Doubravka, celkem tam bylo umístěno devět nových kamer. Samostatnou akcí bylo osazení dvou kamer v nedávno vybudovaném parku v Lobzích u tamních vodních ploch.

Mimo čtvrtou etapu byly loni dvě kamery instalovány také v městském obvodu Plzeň 1, a sice v ulici Na Roudné a v parku U Bazénu. Jejich pořízení město částečně financovalo z dotace z Programu prevence kriminality Ministerstva vnitra České republiky, na financování se podílel i Městský obvod Plzeň 1. Novou kameru monitorující okolí má také areál 13. základní školy v Habrmannově ulici.

„V listopadu 2016 jsme zahájili realizaci 5. etapy, jež má být dokončena v roce 2018. Zatím byla provedena částečná obnova centrálního monitorovacího pracoviště a rozšířeno uložiště záznamů, tedy diskové pole. V současné době jsou záznamy ukládány po dobu 30 dnů. Pátá etapa bude obsahovat rozšíření kamerového systému na území městského obvodu Plzeň 1 včetně dvou panoramatických kamer a rozšíření o jednotlivé kamery v různých městských částech,“ uvedl Josef Brůha ze Správy veřejného statku města Plzně, která kamerový systém zajišťuje.

Zároveň byla zahájena také projektová příprava kompletní rekonstrukce lokálního kamerového systému v rozsahu 13ti kamer spravovaného přímo Úřadem městského obvodu Plzeň 1. „Tento systém svým technickým stavem již nevyhovuje dnešním požadavkům. Při rekonstrukci se počítá s jeho začleněním do městského kamerového systému,“ doplnil Josef Brůha.

Při projektování kamerového systému vycházelo město Plzeň z požadavků městské a státní policie i úřadů městských obvodů. Záznamy se sledují z jedenácti pracovišť. Centrální středisko, kde jsou dostupné všechny kamery a kde pracuje městská policie spolu se státní policí, je v objektu Policie ČR na Klatovské třídě. Klíčový pro rozvoj městského kamerového systému bylo vybudování optické sítě, kterou pro město zajistila Správa informačních technologií města Plzně. Součástí systému v Plzni jsou i dvě kamery na Rokycanské ulici sloužící k identifikaci registračních značek u automobilů, dále také pět webových kamer a 27 kamer umístěných na základních školách. Od roku 2014 jsou všechny nové kamery pořizovány ve vysokém, tedy HD rozlišení.

Etapy rozšiřování kamerové systému:

  1. etapa: stav k prosinci 2008 – počet kamer 31
  2. etapa: rok 2009 – digitalizace systému s využitím stávajících 31 kamer
  3. etapa: rok 2010 až 2011 – rozšíření systému o 13 kamer
  4. etapa: rok 2012 až 2014 – rozšíření systému o 18 kamer
  5. etapa: rok 2015 až 2016 – rozšíření systému o 9 kamer
  6. etapa: rok 2016 až 2018 – rozšíření systému o 20 kamer (samotná 5. etapa 17 kamer, současně probíhá realizace 3 kamer v různých městských částech jako samostatná akce v rámci jedné veřejné zakázky)

Mimo uvedené etapy probíhala další výstavba jednotlivých kamerových bodů.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *