Kamenné bloky pro památník Díky, Ameriko! jsou již vylomeny. Žula je z největšího francouzského lomu Carrier Plo v místě Saint Salvy de la Balme

Dva žulové bloky pro obnovu plzeňského památníku Díky, Ameriko! jsou již vylomeny. Kameny pocházejí z lomu Carrier Plo v místě Saint Salvy de la Balme ve Francii, kde byl již jeden z budoucích pylonů také ořezán, druhý pracovníci lomu opracovávají v těchto dnech. Na začátku prosince budou převezeny bloky do České republiky. Radnice následně vypíše zakázku, která zahrnuje vyleštění kamene, zhotovení písma, usazení obou pylonů i opravu i oprava dlažby, osvětlení a další. Památník by měl být kompletně obnoven do konce dubna 2018.

„Lom v místě Saint Salvy de la Balme, které leží asi 80 kilometrů od Toulouse, je největším žulovým lomem ve Francii, současně patří k největším v Evropě. Celkem tam pro nás vylomili šest bloků, z nich vybrali dva nejlepší. Jejich zkušenosti jsou neuvěřitelné. Na místě jsme se seznámili i s kvalitou kamene, známe všechny jeho geofyzikální vlastnosti,“ přiblížil technický náměstek primátora Pavel Šindelář. Ten se byl přímo v lomu na dané bloky podívat spolu s vedoucím Odboru investic Magistrátu města Plzně Pavlem Grisníkem, jehož odbor má obnovu památníku na starost.

Francouzská firma začala ořezávat i druhý z vylomených bloků, to by mělo trvat zhruba pět dnů. Poté vyzve plzeňskou radnici, aby si kámen vyzvedla, převoz do České republiky zajistí firma APB. Pylony budou následně uloženy v areálu Správy veřejného statku města Plzně. Ještě v prosinci chce Plzeň vypsat zakázku na vyleštění obou kamenů, vytvoření nápisů a usazení bloků na místo v Americké ulici a další úpravy, cena by neměla přesáhnout částku 7,5 milionu korun. Město Plzeň dělá maximum pro to, aby na Slavnosti svobody v květnu 2018 byl již památník hotový.

„Jedná se o velmi kvalitní lom a skutečně velmi zkušenou firmu. Dělali nyní například monument ze žuly na slavnou katedrálu Sagrada Familia v Barceloně, zhotovovali také památník obětem tsunami v Londýně pro prince Charlese. Popírají, že by kámen mohl prasknout,“ doplnil Pavel Šindelář.

Památník Díky, Ameriko! na křižovatce ulic Klatovská třída – Americká byl vybudován v letech 1994 – 1995 a slavnostně byl odhalen při květnových oslavách 50. výročí osvobození města Plzně americkou armádou. Tvoří jej zpevněná plocha z kamenných žulových desek doplněná uprostřed bílou pěticípou hvězdou s reliéfem. Hlavní dominantu památníku tvořily dva žulové pylony, na které navazuje vyrovnávací kamenné schodiště. Oba pylony muselo město nechat odstranit loni v dubnu, a to z důvodu špatného stavebně-technického stavu, v pylonech se objevily praskliny a dle statika hrozilo, že by se několik tun vážící kvádry mohly zřítit.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *