Jsme v nemocnici v bezpečí? “Fakultní nemocnice Plzeň bezpečná je,” odpovídá její ředitel

Před pár dny okradli pacienta na lůžkovém oddělení plzeňské Fakultní nemocnice. Díky duchapřítomnému personálu byl pachatel zadržen a předán Policii ČR. V té souvislosti člověka ale napadá, zda je nemocnice bezpečná. Vyjadřuje se k tomu ředitel Fakultní nemocnice Plzeň MUDr. Václav Šimánek Ph.D.

“Fakultní nemocnice Plzeň bezpečná je,” tvrdí Šimánek. “Mnoho našich zaměstnanců pro pocit bezpečí návštěvníků a pacientů dělá opravdu maximum,” dodává. Areál nemocnice je pro veřejnost přístupný 24 hodin denně, lidé za zdravotní péčí dochází i v  nočních hodinách. “Ale ne každý návštěvník, bohužel,  který přijde do nemocnice, požaduje ošetření. V  současné době fakultní nemocnice disponuje více než 70 ks kamer, rádi bychom dosáhli počtu 240. Velkou novinkou je nový bezpečnostní velín, který v současnosti pracuje ve zkušebním provozu. Zdejší odborníci zajišťují chod pultu centrální ochrany a pomocí několika monitorů reagují na podněty elektronicky zabezpečovacích systémů, tísňového hlášení a kamerových nahrávek,“ vysvětluje ředitel.

Bezpečnost zajišťují i členové ostrahy, kteří na frekventovaných pracovištích 24 hodin denně monitorují provoz a chrání bezpečí osob i majetku. Příkladem je Centrální příjem Lochotín a oddělení příjmu pavilonu 22 v  Borském areálu. Zároveň pravidelnou obchůzkou kontrolují uzamčené ostatní prostory v  celém areálu. Dalším krokem k  větší bezpečnosti je přítomnost zásahového vozidla, které zajišťuje výjezd jednotky rychlého zásahu v  naléhavých případech  – poplachy a tísňové situace ve fakultní nemocnici.
Další prvky v  posílení bezpečnosti popisuje technicko-provozní náměstek Bc. Milan Topinka, MBA: „V  souladu s  bezpečnostní politikou dochází ve FN Plzeň k centrálnímu uzavírání vstupů pomocí automatických dveří s kontrolou vstupů na vybraná pracoviště. Z  důvodu vyššího bezpečnostního rizika i nadále dochází k postupné výměně standardních dveří za dveře automatické, prioritně jsou řešeny vstupy s  vyšší koncentrací osob a nižší úrovní zabezpečení. Zároveň omezujeme i počet vstupů do lochotínského monobloku.“

Odlehlé prostory v  dopravních chodbách nemocnice lákají v podzimním období nepřizpůsobivé skupiny obyvatel, které někdy napadají personál nebo páchají škodu na majetku. Otázka zní: Co s  nimi může nemocnice dělat? “Vyvádět, vyvádět a vyvádět. Fakultní nemocnice spolupracuje s  Městkou policií Plzeň. Jsou prováděny společné kontroly problematických prostor za účasti psovodů MP,” říká mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. “Nemocnice není jen místo, které lidem navrací zdraví, je to prostor, ve kterém pacient hledá pomoc a očekává bezpečí. Naším cílem je poskytovat péči na nejvyšší odborné úrovni v bezpečném a příjemném prostředí, kam budou rádi docházet pacienti i zaměstnanci. Zajistit ochranu osobních údajů,  bezpečnost a ochranu zdraví při práci a pohybu v areálech FN Plzeň je pro nás prioritou,” konstatuje mluvčí.

Ilustrační foto FN Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *