Jaké budou vánoce pro hejtmana? Dá si letos novoroční předsevzetí?

O vánocích jsme rádi především s rodinou a přáteli. Chceme si odpočinout, užít klidu, cukroví a pohádek a vypadnout z celoročního pracovního tempa. Jak tráví vánoce hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták? Dává si předsevzetí a bilancuje uplynulý rok?

Rudolf Špoták

Rudolf Špoták

Co se vám vybaví, když se řekne Vánoce? Vzpomínáte na dětství ve spojení se svátky?

Pro mě osobně jsou vánoční svátky především o tom, že nechci být v práci, ten vánoční čas chci strávit se svými blízkými a přáteli. A taky jsou samozřejmě o spoustě dobrot, protože dobré jídlo a pití k vánočnímu času patří. Na Vánoce spojené s dětstvím vzpomínám takovou mou oblíbenou historkou, když jsem jako prcek asi v roce a půl spadl přímo do vánočního stromečku tak nešikovně, že mi jako vzpomínka dodnes zůstala mezi obočím jizva. A chybět nesmí vůně cukroví, to mi připomíná dětství doma. A k tomu opět musím přidat vzpomínku, a to důvod, proč nemusím vanilkové rohlíčky. S nadsázkou říkám, může za to moje úžasná maminka. Jelikož jsme byli dva kluci a neměla k ruce holčičí pomocnici, pekli jsme s ní my dva s bratrem. A té práce spojené s vanilkovými rohlíčky! Vyklápět je za tepla a obalovat v cukru, nepolámat a nesníst? To mě už jako kluka nebavilo. Bavilo mě lití olova, to byla naše tradice. Vybavím si kapra odskakujícího z linky. A samozřejmě pohádky. To bylo celoroční těšení, kterou z našich oblíbených asi budou v televizi dávat, kterou si vybereme. Moje dětství byla doba bez internetu, stahování filmů a tak jsme si i to těšení se na pohádky užívali.

Jak bude tedy trávit vánoce hejtman Plzeňského kraje?

Můj kalendář je plný téměř až do vánoc, proto si cením každé možnosti, kdy se těsně před svátky dostanu třeba do kuchyně a připravím Vánočního kubu nebo kapra. Z tradic máme rádi například lití olova. Zkrátka snažím se užít si svátky se svými nejbližšími. Svátky s dětmi dávají tomu času zcela jiný rozměr. Co ale řeším vždycky opravdu na poslední chvíli, to jsou dárky. Dokážu ale sednout k počítači a pak nakoupím třeba během půl hodiny většinu dárků. Říkám tomu rychlostní dárky. Ale pojďme si přiznat, kdo z nás to nedělá? Obecně si ale myslím, že se hejtmanské Vánoce neliší od ostatních. Možná bych spíše srovnal Vánoce před vstupem do politiky a ty hejtmanské. Jako běžný zaměstnanec jsem byl zvyklý na celozávodní dovolenou zhruba od 20. prosince a nastartovat bylo běžné až někdy kolem tříkrálového času. Teď je to zcela jiné. O to víc si cením každé chvíle, které mohu být s rodinou a přáteli, kteří nejvíce trpí náročností mé práce. A přitom jsou to právě oni, kteří mě často drží nad vodou.

Po vánočních svátcích přichází oslavy nového roku. Jak slavíte Silvestra a co nějaká předsevzetí?

Co se týká silvestrovských oslav, to moc neřeším. Nejsem takový ten slavící typ. Určitě budeme doma, zahrajeme si nějaké deskové hry a o půlnoci si připijeme, to nám zcela stačí. A předsevzetí? Ta si už řadu let nedávám, protože je nedodržuji. Vlastně by mělo jedno z předsevzetí znít „Dodržovat předsevzetí.“ Poslední jsem si dával před nějakými patnácti lety a týkalo se cvičení. Asi si tipnete, jak to dopadlo. Přijde mi ale úsměvné, když díky podobným předsevzetím v lednu praskají fitness centra ve švech a v dubnu už se tam hledáte.

S přelomem roku se nabízí bilancování. Co se podle vás povedlo v letošním roce a co se naopak nepovedlo?

Určitě jsem velmi rád, že jsme v letošním roce dotáhli Západní obchvat. Podařilo se nám začít s revitalizací zchátralých lázní v Plzni a předpokládám, že v následujícím roce začneme s rekonstrukcí budovy. V letošním roce jsme také rekordně investovali do sportu a sportovišť, a to více než 100 mil. Kč. Povedlo se nám získat pořadatelství zimní olympiády dětí a mládeže pro rok 2027, investujeme více peněz do silnic v kraji. A pojďme si říci i to, co se nám nepovedlo podle našich představ. Nedokázali jsme jako kraje dohodnout navýšení RUD, které by do krajů přineslo více peněz v rozpočtech. Nepovedlo se nám přesvědčit vládu, aby vyřešila situaci s protesty lékařů v souvislosti s přesčasovými hodinami, a následkem toho jsme teď v prosinci za vládu hasili požáry v našich nemocnicích, aby nedošlo k omezení péče a nedotklo se to všechno pacientů.

Co plánujete v následujícím roce, co lze zlepšit z osobní i profesní stránky hejtmana?

Informace k půlmaratonu sledujte ZDE

Informace k půlmaratonu sledujte ZDE

Profesně chci pokračovat ve zmiňovaných investicích, udržet rozpočet kraje takový, jaký je, bez dluhů. Věřím, že se nám bude i nadále tohle všechno dařit zvládat. Mám kolem sebe skvělý tým lidí, s nimiž se nebojím postavit čelem jakékoli krizi. A osobně chci více trénovat na půlmaraton Plzeňského kraje, na který bych rád pozval milovníky běhu. Na konci dubna se sejdeme v areálu Škodalandu a vydáme se opět na tři různě náročné tratě – půlmaratonskou trať a také Krajskou pětku a desítku. Zaběhají si i týmy ale i malí návštěvníci přímo v areálu. A pokud ještě nemáte dárek, doporučuji koupit registraci na krajský závod už teď, je za nejvýhodnější cenu a motivujete tím své blízké k tréninku a společným zážitkům. Já jsem běžel v letošním roce pětikilometrovou trať a rád bych natrénoval na Krajskou desítku. Věřím, že spolu se mnou obujete běžecké boty a vyrazíte. A potkat se můžeme už na některém ze tří tréninků, které před startem půlmaratonu připravujeme pro běžce zcela zdarma. Doporučuji sledovat webové stránky Půlmaratonu Plzeňského kraje. A kdo neholduje sportu, může si do plánů na jaro zapsat jednu ze zásadních událostí plesové sezóny, a tou je XIX. reprezentační ples Plzeňského kraje, který bude v pátek 1. března 2024 v plzeňském Parkhotelu. Ponese se v duchu První republiky a hlavní hvězdou večera bude první dáma naší popmusic Helena Vondráčková s orchestrem Charlie Band. Vstupenky už nyní můžete koupit na webu GoOut.net.

Co by popřál hejtman Rudolf Špoták vám všem? Má v salátu rád hrášek a na které vánoční svátky rád vzpomíná? Koukněte se na vánoční video s přáním vám všem ZDE.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *