Jak proti nelegálním graffiti? Poradí nám nízkoprahový Klub Fontána

Téměř v každém městě se tu a tam objeví na fasádě nějaký nasprejovaný nápis či obrázek. Jejich autory jsou zpravidla teenageři, kteří si to buď pouze zkoušejí, nebo tím chtějí něco sdělit, anebo je to jejich životní styl. Každopádně tím poškozují cizí majetek a dopouští se trestného činu. Působí tím problémy majitelům domů i sobě.
Nízkoprahový Klub Fontána pro děti a mládež zřizovaný Diakonií Západ se rozhodl na tuto skutečnost reagovat. Dal si za cíl minimalizovat výskyt nelegálních graffiti v Domažlicích. Ze starého plotu vedle budovy, kde klub sídlí, pracovníci spolu s klienty vytvořili legální plochu, kam si může kdokoliv přijít zasprejovat. Využití plochy má několik základních pravidel, která jsou zde viditelně umístěná. Nabádají uživatele například k dodržování pořádku, vyhýbání se urážlivým či hanlivým výrazům, apod.
Domažličtí teenageři tím dostali místo, kde mohou legálně sprejovat. Už nebudou muset porušovat zákon a ničit cizí majetek. Můžeme doufat, že ve městě se sníží výskyt nevzhledných obrázků či nápisů na fasádách, zdí a plotech.
Navíc od plochy je to už jen pár kroků do Klubu Fontána, kde domažličtí teenageři ve věku 6 až 20 let mohou vyhledat pomoc, když se dostanou do tíživé situace. Řešíme s nimi vztahové problémy, pracujeme na jejich individuálních zakázkách, s kterými přichází. Pomáháme jim získávat návyky zdravého trávení volného času. Obecně vzato si v klubu zvyšují šance uspět v budoucím životě”, doplnil Mgr. Jakub Jansa, koordinátor Klubu Fontána pro děti a mládež.
Plocha na graffiti vznikla z projektu “Domažlickej legál”, který byl podpořen z programu “ČSOB pomáhá regionům”.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *