Hasičům v Nepomuku slouží nová technika – cisterna Tatra a automobil s přívěsným vozíkem

Vozový park nepomuckých dobrovolných hasičů se rozrostl o tři nové přírůstky. Díky evropské dotaci se městu Nepomuk, jako zřizovateli sboru dobrovolných hasičů podařilo získat evropskou dotaci na pořízení techniky za téměř 10,5 milionu korun. Sbor dobrovolných hasičů v Nepomuku má nově k dispozici cisternovou automobilovou stříkačku na podvozku Tatra, dopravní automobil Mercedes-Benz a přívěsný vozík na  přepravu hadic.

„Nová technika byla z 90 procent financována prostřednictvím evropské dotace v rámci Integrovaného regionálního operačního programu. Zbývajících 10 procent jsme poskytli z rozpočtu města.  O dotaci jsme požádali také proto, že Nepomuk je vzhledem ke své poloze na základě členění Hasičského záchranného sboru zařazen do oblasti nadměrných větrů a nižších teplot během zimy,“ uvádí starosta Nepomuku Jiří Švec.

Tatru za zhruba 8,2 milionu korun dodala firma THT Polička. Třínápravový speciál pro čtyřčlennou posádku je určen pro velkoobjemové hašení. K vybavení patři čerpací zařízení, osvětlovací stožár pro prostor zásahu, elektrický lanový naviják a lafetová proudnice s dostřikem 30 metrů, kterou lze ovládat dálkově z kabiny vozu. Devítimístný dopravní automobil Mercedes-Benz Sprinter za témě 1,5 milionu korun byl dodán firmou VSP Auto Plzeň. Podvozek je vybaven pohonem všech kol. Od stejného dodavatele získalo město i přívěsný vozík pro přepravu téměř 60  hadic za cca 534 tisíc korun.

Nepomučtí dobrovolní hasiči mají za loňský rok na svém kontě zásahy u 30 mimořádných událostí. Jednalo se o 15 požárů a dále o dopravní nehody a technickou pomoc.

„V průměru dvakrát týdně vyjíždíme k dalším činnostem jako je například proplach kanálů po přívalových deštích, mytí vozovek, zalévání a dovoz vody do zásobníků během suchých letních dnů nebo kropení motokrosové trati při závodech. K dalším aktivitám patří různé ukázky hašení a vyprošťování z havarovaných vozidel na letních táborech, dětských dnech a dalších akcích,“ sděluje velitel Sboru dobrovolných hasičů Nepomuk Petr Zeman.  Sbor pořádá řadu tradičních akcí jako je Dětský den s hasiči aneb Hurá na prázdniny, soutěž pro děti Noční toulání pod Zelenou Horou, soutěž v požárních útocích Nepomucký Chaos a dále pouťová taneční zábava a hasičský ples.

Slavnostní předání nové techniky se uskutečnilo v Nepomuku v pátek 17. listopadu za přítomnosti zástupců vedení města, HZS Plzeňského kraje, členů hasičského sboru z německé obce Kemnath, dodavatelů vozidel a dalších hostů. Technice požehnal nepomucký farář Jiří Špiřík.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *