Festival Jeden svět v Plzni navštívily téměř dvě tisícovky diváků

V uplynulých dvou týdnech se uskutečnila plzeňská část mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Definitivní tečku za letošním ročníkem udělaly poslední dopolední školní projekce, které na rozdíl od programu pro veřejnost probíhaly ještě tento týden. Festival letos v Plzni navštívilo na dva tisíce diváků.

„Několik projekcí bylo zcela vyprodáno. Projekce dvou filmů jsme přidávali a na obou opět nezbyla volná místa. Divácký zájem nás každoročně těší a jsme rádi, že se lidé v Plzni zajímají o důležitá společenská témata,“ poznamenává Aleš Kavalír, ředitel regionální pobočky společnosti Člověk v tísni, která festival pořádá.

Pořadatelé festivalu se snaží divákům nabídnout prostor k přemýšlení o tématech jednotlivých filmů a také další informace. Proto po projekcích následují divácké debaty se zajímavými hosty. Letos pořadatelé připravili navíc i dvě samostatné panelové debaty, které se vztahovaly k hlavnímu letošnímu tématu “Hledání domova“. První debata se zaměřila na migraci. „V té vystoupilo dopopředí téma strachu, který se v České republice vyskytuje v souvislosti s migrací i přes to – anebo spíš právě proto – že většina z nás nikdy žádného migranta nepotkala. V druhé debatě jsme si povídali o možnostech zajištění bydlení pro chudé lidi. Do debaty přijal pozvání Vít Lesák, ředitel Platformy pro sociální bydlení. Pozornost jsme zaměřili zejména na nový systém sociálního bydlení v Brně. Jde o první město u nás, které se rozhodlo vzít v potaz zahraniční zkušenosti a začít opouštět zažité přístupy, které nefungují,“ popsuje Aleš Kavalír.

Vedle odpoledních projekcí pro veřejnost festival nabídl i dopolední projekce pro školy. „Pedagogové nemusí využívat pouze nabídky v rámci festivalového týdne. Naše společnost učitelům nabízí různé dokumenty pro doplnění výuky v rámci programu Jeden svět na školách,“ upozorňuje Aleš Kavalír.

Čekat na další ročník ale nemusí ani dospělí příznivci dokumentů o lidských právech. „Kdokoli z nás se totiž může stát promítačem a pro přátele uspořádat projekci filmu na svém pracovišti, v oblíbené restauraci, nebo i doma v obýváku, a to díky projektu Promítej i ty!,“ uzavírá Aleš Kavalír.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *