Favoritem je Miloš Zeman. Definitivní výsledky prvního kola sdělí statistici v sobotu večer

Začaly druhé přímé volby prezidenta republiky. Před chvílí se otevřely volební místnosti. V pátek můžeme dát svůj hlas od 14 do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin. Definitivní výsledky prvního kola sdělí statistici v sobotu večer. 

Do volebních místností, které jsou většinou ve veřejných budovách, by si s sebou lidé měli vzít občanský průkaz nebo cestovní pas kvůli ověření totožnosti. Volit mohou všichni čeští občané, i prvovoliči, kteří 18. narozeniny oslaví teprve v sobotu.

O hlasy voličů soutěží devět mužů. Kandidaturu podalo v termínu celkem dvacet lidí, jedenáct z nich ale ministerstvo vnitra vyřadilo pro nesplnění některé z podmínek. Favoritem je Miloš Zeman. Šanci dostat se do druhého kola mají také Jiří Drahoš, Michal Horáček a Mirek Topolánek.

Tradičně byli čeští prezidenti voleni nepřímou volbou Parlamentem ČR na společném zasedání obou komor. To se ovšem změnilo novelou Ústavy v roce 2012. Místo nepřímé tříkolové volby jsme si tak mohli poprvé zvolit prezidenta přímo. Volební systém byl vybrán dvoukolový většinový, tedy ten samý, kterým volíme také senátory. Volební právo mají občané ČR starší 18 let. V první kole vybírají z kandidátů, kteří splnily podmínku pro kandidaturu, a jednomu z nich udělují svůj hlas. Pokud v prvním kole získá některý z kandidátů více než 50 % hlasů, tak je zvolen prezidentem ČR. Pokud žádný z kandidátů nadpoloviční množství hlasů nezíská, tak se koná druhé kolo volby, do kterého postupují dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola. Vyhrává ten, který získá více hlasů.

 

Kandidáti na prezidenta a jejich volební čísla:

  1. Mirek Topolánek
  2. Michal Horáček
  3. Pavel Fischer
  4. Jiří Hynek
  5. Petr Hannig
  6. Vratislav Kulhánek
  7. Miloš Zeman
  8. Marek Hilšer
  9. Jiří Drahoš

Vyřazení kandidáti:

U jedenácti ministerstvo vnitra konstatovalo nesplnění zákonných podmínek a ze šance získat prezidentský úřad vyřadilo Petra Blahu, Daniela Felkela, Oldřicha Fialu, Romana Hladíka, Terezii Holovskou, Libora Hrančíka, Davida Chadima, Annu Kašnou, Martina Ludačku, Karla Světničku a Josefa Tomana.

Ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *