Expedice Na kole přes Afriku je u konce. Tadeáš Šíma přejel kontinent od severu na jih

Pětadvacetiletý cestovatel z Prachatic započal svou sólovou expedici Na kole přes Afriku v listopadu loňského roku. Cesta z marockého Tangieru do jihoafrického Kapského města měřila více než 13 000 kilometrů.

Šímovi se podařilo přejet africký kontinent na kole až na druhý pokus. Přestože mu v roce 2016 v Maroku ukradli kolo, snu se nevzdal a do Afriky se opět vrátil v listopadu. Cesta podél západního pobřeží Afriky mu skrz sedmnáct států trvala sedm měsíců a měřila přes 13 000 kilometrů. Zpět do Prahy se Šíma vrátil 26. června.

Tadeáš, který cestoval na kole českého výrobce Apache Bicycles, pojal cestu nízkorozpočtově a nejčastěji přespával v přírodě ve stanu. Hotelů nebo hostelů využíval pouze v hlavních městech, když vyřizoval víza do dalších zemí. Právě víza se stala překážkou pro cestu do Nigérie, a tak musel část původně plánované cesty z Toga do Gabonu absolvovat letecky.

Jedním z hlavních cílů jeho cesty bylo setkat se Arthurem Sniegonem, zakladatelem české neziskové organizace Save Elephants, která se zasazuje o ochranu volně žijících slonů. Tadeáš s Arturem společně na slona pralesního v Kongu sice nenarazili, poštěstilo se ale na konci expedice v Namíbii, kde Tadeáš spatřil slona afrického.

Cesta neprobíhala vždy podle představ. V Ghaně si při střetu s mikrobusem vykloubil rameno a v Kapském městě byl okraden trikem přímo u bankomatu. Nejhorší zážitek si ale odváží z Namíbie, kde po něm skupina mužů začala bezdůvodně házet kameny. Z potyčky ale se štěstím vyváznul bez zranění. Na kontě má také 37 defektů pneumatik a 6 zničených pláštů.

O svých zážitcích se nyní Tadeáš chystá napsat knihu, na kterou mu dobrovolní přispěvatelé darovali takřka 140 000 korun. Aktuální dění lze sledovat na jeho facebooku Na kole přes Afriku. (tz)

Ilustrační foto

 

Kdo je Tadeáš Šíma?

T. Šímovi je 25 let je absolventem oboru Plánování a řízení krizových situací na ČVUT v Praze. Od 17 let ve volném čase cestuje za hranice naší země. Většinu svých cest absolvoval autostopem. Procestoval státy západní Evropy, Balkán, Blízký východ. V roce 2012 s kamarádem Tomášem vylezli na nejvyšší sopku Asie (Damávand 5610 m.n.m.). O rok později uskutečnili výpravu do střední Asie, konkrétně do Kyrgyzstánu a Tádžikistánu, kde objevovali pohoří ŤanŠan a Pamír. Následovaly výpravy autostopem do států Gruzie a Arménie, Turecko, Albánie, Kosovo. Nyní svou energii směřoval do přejezdu Afriky na kole.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *