Europoslanec Jaromír Štětina diskutoval v Plzni se studenty a uctil památku Heliodora Píky

Europoslanec za TOP 09 a STAN Jaromír Štětina se dnes na pozvání Gymnázia Luďka Pika zúčastnil v Plzni besedy se studenty humanitních seminářů posledních ročníků. Hovořilo se především o jeho zkušenostech z dob, kdy pracoval jako válečný reportér. Během své návštěvy Plzně uctil také památku generála Heliodora Píky.

Jaromír Štětina odstartoval návštěvu Plzně debatou se studenty Gymnázia Luďka Pika. Hovořilo se především o jeho zkušenostech válečného reportéra, řeč však přišla také na aktuální dění u nás i v Evropě a důležitosti demokracie a dodržování lidských práv. „Setkání se studenty bylo pro mne důležité. My staří vlci potřebujeme vědět, co si mysli mladší. Zejména, když si mysli něco jiného,“ řekl Jaromír Štětina, spisovatel a bývalý dlouholetý válečný zpravodaj, který v současné době zastává post místopředsedy podvýboru Evropského parlamentu pro obranu a bezpečnost.

Po debatě s gymnazisty se Jaromír Štětina uctil památku v Plzni popraveného generála Heliodora Píky. „Za zdmi plzeňské věznice byl vězněn Václav Havel a v roce 1949 popraven hrdina druhé světové války generál Heliodor Píka. Jejich životní příběhy a zinscenované procesy by nám měly být mementem zločinů komunistického režimu. Zinscenované procesy politických vězňů tehdejšího komunistického Československa v mnohém připomínají praktiky současného Ruska. Příkladem za všechny může být nedávný soudní proces s ukrajinskou pilotkou Nadjou Savčenko. Je třeba si uvědomit, že lež je součástí vrcholné politiky Ruska,“ řekl Jaromír Štětina, který je i držitelem Ceny 1. června. Tu uděluje Rada města Plzně pravidelně od roku 1993 za významný přínos k objasnění a prosazení principů demokracie, svobody a spravedlnosti a za důslednou obhajobu lidských práv a svobod prostřednictvím tisku, rozhlasu a televize.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *