Europoslanci v Plzni pozitivně hodnotí projekt Evropské hlavní město kultury

S výsledky projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 se v těchto dnech v západočeské metropoli seznámila delegace Výboru pro kulturu a vzdělávání Evropského parlamentu (CULT). Podle europoslanců Sylvie Costy (Itálie), Momchila Nekova (Bulharsko) a Michaely Šojdrové (Česká republika), kteří delegaci tvoří, je projekt Plzně pozitivní a otevírá velké možnosti dál. Europoslanci se zajímali o zkušenosti s realizací projektu, a to jak z hlediska aktuálních i dlouhodobých přínosů, tak i z hlediska rizik či problémů, kterým muselo město v přípravné i realizační fázi čelit.

„Velký dojem na mne udělala návštěva DEPO2015, kde jsme viděli jakousi živou laboratoř (makerspace), což je něco, co má perspektivu i do budoucna. Seznámili jsme se s prostory pro koncerty, výstavy i divadelní představení. Zaujala mne například i zmínka o zapojení vietnamské skupiny – je to příklad integrace menšin. Vše zapadá do programu Kreativní Evropa, kdy jde o to propojit design s kulturou, podnikáním a průmyslem. Velikým zážitkem byla i návštěva Techmanie,“ uvedla předsedkyně výboru Sylvia Costa. Podle ní Plzeň obstála i navzdory tomu, že se nachází poměrně blízko Prahy. „Na tom, že se jí daří lákat i pražské účastníky akcí lze ukázat, že když se přijde s něčím atraktivním, je možné koexistovat i vedle lokality jako je Praha,“ doplnila Sylvie Costa. Plzeň má podle ní šanci být do budoucna centrem excelence se zaměřením na inovace a propojení škol s podniky.

 

„Během roku jsem monitorovala různé zprávy o tom, co se v Plzni koná. Podařilo se řadu věcí uskutečnit, pro mě je to až nečekaně velké množství různých akcí. Z mé strany musí zaznít slova obdivu, protože ten začátek byl velmi těžký. V České republice předtím nebyla velká zkušenost, co všechno příprava na tuto akci znamená. Ideje se podařilo naplnit i přes to, že to nebylo jednoduché,“ uvedla europoslankyně Michaela Šojdrová, která je místopředsedkyní výboru CULT. Podle ní se v Plzni podařilo udělat mnoho věcí, které nejsou primárně určeny jen pro město kultury, ale jsou s ním spojené, vyzdvihla i rekonstrukce v centru města. „Aktivity typu DEPO2015, zpřístupnění Loosových interiérů jsou tím, co by mělo pokračovat. Rodí se tu myšlenka, aby evropská města kultury vytvořila určitou síť, aby si do budoucna sdělovala, jak se vyvíjí, co se podařilo udržet, co se změnilo. Do budoucna by tak Plzeň měla mít silné partnery, kteří jí otevřou nové možnosti pro rozvoj,“ doplnila Michaela Šojdrová.

 

Pozitivně vnímá plzeňský projekt po třídenní návštěvě západočeské metropole i Momchil Nekov. „V ostatních městech jsme slyšeli stížnosti na problémy, které jim to přineslo, zde v Plzni jsme zaznamenali chválu a pozitivní dopady, které to mělo, tedy na příliv turistů, příležitosti pro místní lidi a že ten obrovský potenciál, který byl na počátku, se daří plnit,“ uvedl. Podle něj je jedním z cílů ukazovat novým zájemcům a uchazečům o titul, jaký z toho mohou mít prospěch. „Tento projekt by měl vytvářet dlouhodobější užitky pro obyvatele města, ekonomický přínos by mohl mít zejména kreativní průmysl,“ doplnil Momchil Nekov.

 

Detailní evaluace neboli hodnocení projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 se nyní zpracovává, podle vedení města je ale zřejmé, že Plzeň v jeho realizaci obstála. „Jsme potěšeni pozitivním hodnocením našeho projektu ze strany delegace. Úspěšnost dokládají měřitelné ukazatele. Od roku 2013 máme přes 20 procent nárůst v počtu turistů, přes 30 procent nárůst v počtu přenocování. Plzeň přilákala nejen stovky tisíc turistů, ale hlavně se neuvěřitelně nastartovala. Centrum i okrajové části jsou živější, restaurace, hotely, turistické cíle i obchody většinou spokojenější,“ řekl primátor města Martin Zrzavecký. Plzeň se téměř z nuly stala vyhledávanou turistickou destinací podle největších světových médií nebo turistických průvodců. „To je benefit, který si musíme udržet i do budoucna, a i nadále pečovat o značku Evropské hlavní město kultury,“ dodal primátor.

 

Podle prvního náměstka primátora a předsedy správní rady společnosti Plzeň 2015 Martina Baxy je důležitou rolí projektu udržet kontakt s Evropou formou zapojení do kulturních sítí nebo uměleckých residencí. „Klíčovou částí je pak rozvoj kreativní zóny DEPO2015, kterou za necelých osm měsíců navštívilo na sto tisíc lidí, oblíbili si ji nejen mladí kreativci, ale i třeba školy, jež se vrací na interaktivní výstavy, kutilové, kteří navštěvují otevřenou dílnu a další,“ řekl Martin Baxa.

 

„Abychom udrželi odkaz projektu a podíleli se na lepší Plzni i nadále, vybrali jsme životaschopné projekty, které si našly své publikum a jsou také ufinancovatelné. Na březen plánujeme Festival světla, od května by se měla rozjet ve velkém kulturní přeshraniční spolupráce s Bavorskem, která je nejen o festivalech, ale i o budování dlouhodobých vztahů s naším nejdůležitějším ekonomickým partnerem. Plánujeme Evropský den sousedů, Týdny západočeského baroka a další akce,“ přiblížil Jiří Suchánek, ředitel společnosti Plzeň 2015.

 

„S delegací jsme se bavili o tom, jak jsou důležitá partnerství mezi městy a regiony, nejde jen o setkávání politiků, ale i odborníků z daných oblastí. Například nebýt našeho partnerství s městem Winterthur, neměli bychom v Plzni Techmania Science Center, právě jejich projekt nás před lety při návštěvě u nich inspiroval,“ řekl náměstek primátora Petr Náhlík, jenž delegaci doprovázel.

 

Výbor pro kulturu a vzdělávání Evropského parlamentu má 31 stálých členů, jeho delegace zahájila svůj program na západě Čech v úterý 3. listopadu návštěvou Bečova nad Teplou, kde si poslanci prohlédli tamní hrad a zámek, včetně unikátního relikviáře sv. Maura, od jehož znovuobjevení uplynulo právě v těchto dnech třicet let. Při návštěvě byl kladen důraz nikoliv pouze na historické památky, ale také na moderní pedagogické koncepty, které zde používají při práci s dětmi a mládeží k seznamování s historií a architekturou. Středeční program byl plně věnován městu Plzeň a delegaci ukázal nejen historické památky města, ale především konkrétní projekty. Program obsahoval mimo jiné komentovanou prohlídku města v doprovodu odborníka Národního památkového ústavu, návštěvu prostor DEPO 2015, nové scény plzeňského Divadla J. K. Tyla či science centra Techmania. V závěru návštěvy poslanci ve čtvrtek odjedou do Plas na prohlídku nově otevřeného Centra stavitelského dědictví.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *