Dovolenou v Chorvatsku znepříjemní dlouhá zdržení na hranicích. Bude se čekat hodiny a hodiny

Češi, jedoucí na dovolenou do Chorvatska v nadcházející letní sezóně, musejí počítat s mnohahodinovým stáním na hranicích. Zejména Slovinci zpřísňují kontroly a budou prověřovat cestovní doklady posádek doslova všech, i osobních, automobilů. Čekání na hranicích tak budou muset čelit všichni Češi, kteří pojedou k moři do Chorvatska, a to zejména na své zpáteční cestě.

Jestliže se vloni čekalo na hranicích Chorvatska se Slovinskem několik desítek minut a maximálně do dvou hodin, letos to už budou hodiny a hodiny. Čeští turisté, pro něž je Chorvatsko nejvyhledávanější zahraniční destinací v létě, se tak musejí obrnit velkou trpělivostí.„Mám aktuální informaci přímo od slovinského zmocněnce pro Evropskou unii, že budou kontrolovat každé auto, a to zejména při opuštění území Chorvatska a vjezdu vozidel na půdu států Schengenského prostoru přes slovinskou hranici. Důvodem je přísná ochrana vnější schengenské hranice,“ uvedl poslanec a člen výboru pro evropské záležitosti Parlamentu ČR Ondřej Veselý.

Ten doporučuje českým turistům, aby ke své cestě z Chorvatska volili například všední dny, kdy se očekává o něco menší nápor, nebo aby se dostatečně zásobili tekutinami i jídlem, zvláště, pokud cestují s malými dětmi. „Ještě vloni bylo možné projet celkem hladce. Stálá potřeba důsledné ochrany Schengenského prostoru a tlak ze strany Rakouska ale přiměl Slovince, aby důsledně kontrolovali každé vozidlo. Rapidně se tak zpřísňují kontroly na hranicích a turisté musejí počítat s mnohahodinovými frontami,“ podotkl.

„Překvapuje mě, že ministerstvo zahraničí dosud neprovádí žádnou informační kampaň, přestože už se letní sezóna v Chorvatsku razantně blíží,“ dodal Veselý. (tz)

Ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *