Do Plzně přichází sociální start-up Návštěvy POTMĚ. Zprostředkuje pracovní místa nevidomým a slabozrakým a pomůže osamoceným seniorům

Čtyřicet procent Čechů pečuje o své rodiče. Na stárnutí populace, kvůli kterému bude podle dat ČSÚ v roce 2050 každý třetí obyvatel starší 65 let, reaguje sociální start-up Návštěvy POTMĚ. Ten rovněž pomáhá nevidomým s uplatněním na trhu práce. Původně první pražská služba tohoto druhu funguje zdarma od počátku června nově také v Plzni.

Nápad ze života

Služba zprostředkovává plnohodnotná pracovní místa nevidomým a slabozrakým a zároveň pomáhá seniorům tam, kde jim hrozí samota. Senioři tak mají díky pestré nabídce aktivit ze strany nevidomých novou příležitost vrátit se ke svým oblíbeným činnostem z mládí, nebo jen získat společnost pro povídání a vzpomínání. „Návštěvy POTMĚ začaly příběhem nevidomé Aleny a autorky nápadu Petry. Zatímco nevidomá Alena docházela se svou terapeutickou fenkou na návštěvy za šestadevadesátiletou seniorkou, Petra hledala člověka, jenž by s její babičkou procvičoval cizí jazyky. Není to nápad od stolu, ale ze života. Návštěvy POTMĚ jsme spustili v březnu v Praze. Za tři měsíce jsme se dostali do čtyř městských částí, kde zpestřujeme čas seniorům v odlehčovacích centrech, domovech a bytech s pečovatelskou službou,“ vysvětluje dosavadní fungování Návštěv POTMĚ v Praze vedoucí projektu Gabriela Drastichová. Nevidomí a slabozrací mohou díky vlastním zkušenostem a pravidelnému vzájemnému kontaktu včas rozpoznat a podchytit úbytek zraku i sluchu u seniora a s adaptací na takovou změnu pomoci.

„Návštěvy POTMĚ to vezmou za vás“

O seniora v domácnosti pečují v Česku v 80 % případech ženy ve věku 40 až 65 let. „Jedním z cílů Návštěv POTMĚ je pomoci těmto ženám i ostatním pečujícím a dopřát jim chvilku pro sebe, bez výčitek, že dali na chvíli přednost sobě před rolí pečovatele,“ vysvětluje Drastichová a dodává: „V Návštěvách POTMĚ nyní pracuje sedm nevidomých a slabozrakých v Praze. V Plzni, kam se služba od června rozšířila, bude seniory zatím navštěvovat jedna nevidomá dáma. Podle poptávky budeme případně do týmu nabírat nové členy.“

Procházky i dlouhé povídání

V Plzni bude za seniory docházet Jaroslava Češková. „Čas můžeme trávit například dlouhými procházkami na čerstvém vzduchu, povídáním o životních příbězích nebo předčítáním z oblíbených knih,“ nastiňuje Jaroslava různé aktivity, kterým se mohou se seniorem věnovat.  (tz)

Foto Návštěvy POTMĚ

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *