Díky baseballu už viděli skoro celý svět. Nedávno se Martin Mužík a Petr Vojta vrátili z Tchaj-wanu

Dva reprezentanti hlubockého baseballu, Martin Mužík a Petr Vojta, se před nedávnem vrátili z reprezentačních akcí – Akademického mistrovství světa na Tchaj-wanu a Mistrovství Evropy do 18 let. Co vše se tam událo, jaký je jejich dosavadní největší úspěch a jaké jsou do budoucna Martinovy a Petrovy cíle a plány?

 

  1. Jak a kdy ses dostal k baseballu?

Martin: K baseballu jsem se dostal vlastně díky článku v novinách, kde jsem se o baseballu dočetl. V tu dobu jsem ještě uvažoval o americkém fotbalu, ale nakonec mě oslovil více baseball.

Petr: K baseballu jsem se dostal v 7 letech při náboru na základní škole.

  1. Co zapříčinilo, že jsi u baseballu zůstal dodnes?

Martin: To, že mě to bavilo a naplňovalo. Měli jsem skvělou partu kluků a super trenéry, kteří nás vlastně motivovali a hnali dopředu. Také jsem už od mládežnických kategorií byl v reprezentaci, a to byl i jeden z důvodů, proč jsem u baseballu zůstal.

Petr: Protože mě baseball baví tím, že je to akce od začátku do konce. Vše se může změnit jediným nadhozem. A je kolem mě parta kamarádů, kteří mají stejný cíl jako já.

  1. Co aktuálně děláš (trénuješ, v jakém týmů působíš atd.)?

Martin: V současné době hraji extraligu za Kotlářku Praha. Začala nám play-off, takže máme každý týden tři zápasy. Dále pomáhám s tréninky všeho druhu na Hluboké a zároveň ještě pracuji.

Petr: V současné době hraji za Eagles Praha, kam jezdím 2x týdně. Když mám volno, jezdím na pravidelné tréninky do Hluboké nad Vltavou.

  1. Jakých baseballových týmů jsi byl doteď členem?

Martin: Aktuálně jsem členem týmu Kotlářka Praha, Sokol Hluboká nad Vltavou, České reprezentace (od 12 let) a v neposlední řadě jsem členem Evropského výběru na Tchai-wanu.

Petr: Začínal jsem ve školním týmu Pirates Vltava, poté jsem odešel hrát za Sokol Hluboká. Nyní hraji za Eagles Praha, a také působím v Baseballové akademii Praha.

  1. Kam ses díky tomuto sportu podíval a jaké zajímavé země jsi viděl? Máš nějaký sen, kam by ses s baseballem rád podíval?

Martin: S baseballem jsem toho procestoval poměrně dost. Častokrát přemýšlím nad tím, že kdybych si vybral jakýkoliv jiný sport, tak bych neměl zdaleka takové možnosti jako s baseballem. Byl jsem čtyřikrát na Tchaj-wanu, jednou v Mexiku, v Korei, Holandsku, Itálii, Německu a Slovensku.

Petr: Díky baseballu jsem se podíval skoro po celé Evropě, ať už v rámci ME (Slovinsko, Rakousko, Francie a Itálie), nebo soustředění a turnajů z BAP (Portugalsko, Španělsko a Itálie). Nejdále jsem byl na MS do 15 let v Japonsku, ale také jsem byl na 2x na Floridě. Z toho jednou na turnaji Perfect Game.  Mým snem je se s baseballem podívat ještě na Kubu.

  1. Jaký je tvůj největší úspěch?

Martin: Můj největší úspěch je páté místo na Mistrovství světa do 23 let na Tchai-wanu a ocenění nejlepšího pálkaře Mistrovství Evropy do 23 let v Brně.

Petr: Samozřejmě výhra na mistrovství Evropy do 15 let ve Francii v roce 2016 a poté, že jsem dostal šanci házet na MS v Japonsku.

  1. Jak dlouho jsi byl na reprezentační akci a jak turnaj strávený tam hodnotíš?

Martin: Na Tchai-wanu jsem byl 2 týdny. Celý pobyt hodnotím kladně a přínosně. Vždycky to může být lepší, ale týmy, které skončily v turnaji před námi jsou týmy na takové úrovni, že jsou nad námi i v rámci světového rankingu, takže si myslím že to pro nás byl úspěch.

Petr: Teď na posledním ME do 18 let v Grossetu 6. -15. 7. Byl jsem moc rád, že jsem mohl jako jeden z nejmladších být součástí týmu. Přivezli jsme si medaili, a to za 3. místo.

  1. Na kterého trenéra nejraději vzpomínáš, který ti dal nejvíce?

Martin: Nejraději vzpomínám asi na Krise Richardse, bývalého trenéra Kotlářky Praha. Tento trenér mi předal asi nejvíce zkušeností a informací o baseballe.

Petr: Určitě bych jako první zmínil Kačku Winklerovou, která mě přivedla k základům baseballu, a poté Radka Drmotu, Ondru Konvalinku, kteří byli u mých začátků. Ale je tady spousta dalších trenérů, kteří mi pomáhali nebo pomáhají se neustále zlepšovat.

  1. Vracíš se rád na Hlubokou?

Martin: Na Hlubokou se vracím vždycky rád. Rád si zatrénuji s místními hráči, společně si popovídáme a předáme si zážitky z baseballových akcí.

Petr: Ano, rád se vracím na Hlubokou. Rád tu trénuji a když mi to časově vyjde, tak si rád zahraji i za muže na Hluboké.

  1. Co bys chtěl v tomto sportu ještě dokázat, jaké jsou tvé cíle?

Martin: V tuto chvíli je můj cíl dostat se do finálové části extraligy s Kotlářkou, a potom bych se rád dostal do seniorského národního týmu.

Petr: Sen každého hráče je cíl MLB. Ale můj prvotní cíl je hrát dobrý baseball a třeba se díky tomu dostat do Ameriky na college.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *