Co bylo za rouškami. Plzeň ukazuje, jaká byla v čase koronaviru

Obrazové ohlédnutí za událostí, která zasáhla životy nás všech. Takový je podtitul venkovní výstavy Plzeň v čase koronaviru, která je od 3. do 31. srpna k vidění v ulici Bedřicha Smetany. Výstavu ve spolupráci s městem Plzní připravili fotografové Radovan Kodera a Iva Zímová. Kromě jejich snímků jsou vystaveny i záběry fotografů z plzeňských médií a studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Záštitu nad výstavou převzal primátor města Martin Baxa.

„Chceme připomenout intenzivní zkušenost předcházejících měsíců, kdy společně se svými obyvateli město čelilo zcela nové situaci – koronavirové krizi. Vystavené fotografie nejsou vizuální faktografickou dokumentací ani komplexní analýzou problematiky. Přinášejí pohled umělců, profesionálních i amatérských. Jako každá krize, i tato zvýraznila některé aspekty chování jednotlivců i celospolečenských tendencí, vyostřila vnímavost velké části společnosti a dá se říct, že obrazně ‚nadzvihla roušku‘ lidským povahám ve chvíli, kdy jsme si fyzicky roušky všichni nasadili. Věřím, že právě takový pohled nabídne umělecký prožitek vtělený do vystavených fotografií,“ pozval primátor Martin Baxa.

„Myslím, že vystavené fotografie velmi často ukazují pokusy lidí o to vést normální život, ale s rouškou. Výstava nepostihuje celou krizovou situaci komplexně, myslím ale, že jsou to emotivně působivé fotografie,“ řekl Radovan Kodera, který je spolu s fotografkou Ivou Zímovou autorem a kurátorem výstavy. Kromě jejich snímků jsou vystaveny i práce fotografů, kteří pracují pro plzeňská média a věnovali se každodennímu zpravodajství, a také snímky Koderových studentů z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara.

Fotografka Iva Zímová, jejíž snímky jsou na výstavě asi nejčastěji zastoupeny, je rodačka z Roudnice nad Labem žijící v Kanadě. Tvoří reportážní snímky po celém světě. Do Plzně přijela, aby mohla navštěvovat nemocného tatínka, který v Plzni žije už mnoho let. Koronavirová krize jí znemožnila z Plzně odjet. Pomáhala šít roušky, zároveň fotografovala. Uvedla, že nejprve fotila prázdné ulice, pak portréty lidí s různými rouškami. Fascinovalo ji, jak každá má jinou barvu i tvar. Iva Zímová až do 28. srpna vystavuje také ve Staré synagoze ve Smetanových sadech, kde jsou k vidění její snímky z Afganistánu.

Lidé, kteří se u výstavních panelů zastaví, si mohou připomenout, že např. 31. března byl v plzeňských ulicích poprašek sněhu – každá fotografie je totiž opatřena datem i časem, kdy vznikla, na snímcích jsou dále zachyceny švadlenky, které šijí roušky, fronta před galanterií, oznámení na lékárně, že roušky i dezinfekce jsou vyprodané, dobrovolníci, kteří nosí seniorům nákupy či distribuují roušky mezi lidi bez domova, zdravotníci v plném nasazení nebo děti, kterým ani roušky nebrání v radostném pohybu.

Zdroj: www.plzen.eu

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *