Chtějí být svěží a to se jim daří. Klub aktivních seniorů slaví desáté narozeniny

CHCEME BÝTI SVĚŽÍ, ALE JDE TO STĚŽÍ. – Tuto větu často říkají členové KAS – Klubu aktivních seniorů, kteří právě 9.listopadu oslavili 10. výročí založení svého klubu. Připravili si veselý program, občerstvení a pozvali milé hosty, kterým při této příležitosti děkovali za podporu v jejich činnosti. Byli to především pracovnice DoRA centra, ve kterém KAS svou činnost rozvíjí, ředitelka Romana Štěpáníková a její zástupkyně Alena Valtrová.

Vřelého přivítání se dostalo starostce Městského obvodu Plzeň 1 Ivaně Bubeníčkové a jejím kolegům, předsedovi Krajské rady seniorů Plzeňského kraje Miloslavu Horovi, bývalé spolupracovnici Ireně Kadlčíkové a Růženě Typovské, která byla ochotnou průvodkyní při návštěvě Tachova. Hosté seniory podpořili nejen dobrou náladou, ale i skvělými dárky a nádhernou kyticí.

Jak to tenkrát v roce 2013 vlastně začalo? Sešlo se 6 žen seniorského věku na cvičení v DoRA centru v Plzni, které pro ně připravila cvičitelka Stáňa Adamcová (nynější předsedkyně KAS) pod názvem „Veselé cvičení pro seniory“. Během měsíce vzrostl počet na 16 členů a začalo se cvičit dvakrát týdně. Brzy se přidaly další aktivity, např. vycházky, nordic walking, výlety, návštěvy divadla apod. Tak vznikla bezvadná parta a založení klubu bylo nasnadě. Členové do KAS stále přibývali a činnost byla stále bohatší a rozmanitější. Rozrostla se například i o vycházky k soutokům plzeňských řek nebo z konečných zastávek MHD do okolí Plzně.

Často KAS vyráží ve skupinkách na výlety. Mezi oblíbené patří Praha, Plasy, Kralovice, Nebřeziny, Babina, Aš, Františkovy Lázně, Cheb, Mariánské Lázně, Chodová Planá, Konstantinovy Lázně, Stříbro, Tachov, Regensburg, Beroun, Tetín, Šťáhlavy, Dobřív, Příbram, Liberec, Kutná Hora aj.

Seniorky nezahálely ani v době koronavirové pandemie. Rozhodly se cvičit venku, aby tělo nestrádalo. Také přichystaly úspěšnou výstavu fotografií, šily roušky a sepsaly sborníček básní pod názvem Pletem páté přes deváté.
Členové KAS se mohou pochlubit i bohatou sportovní činností. Pravidelně se zúčastňují krajského kola Sportovních her seniorů, několikrát se zapojili i do plavecké štafety Přeplav svůj La Manche. Organizují pro své členy celoroční Chodeckou štafetu Buď fit, trojboj, Pinčes pro radost, Petanque a letos poprvé i turnaj ve hře Mölkky.

Klub je však aktivní i v oblasti kultury. Prostřednictvím Seniorské sedmikrásky se dotýká sedmi krás, jako je zpěv, recitace, tanec, divadlo, móda, literatura, výtvarné umění. Všichni mají možnost vybírat si z bohaté nabídky námětů. Ani to ale ještě není vše. Pořádají besedy na zajímavá témata, soutěž Senza děda, konverzaci v němčině, zúčastňují se různých seminářů jako je např. PC naplno a zapojují se také do akcí vyhlašovaných Krajskou radou seniorů Plzeňského kraje. Zkrátka, při společných činnostech dle individuálních možností a zálib jednotlivých členů, se vytváří dlouholetá přátelství – a to je nad zlato!

Zdroj: KAS Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *