Českobudějovický FOKUS otevře Centrum duševního zdraví. Nemocným pomůže na cestě k jejich zotavení

Od ledna sídlí FOKUS České Budějovice na nové adrese, v českobudějovické čtvrti Mladé. „Důvodů ke stěhování bylo více. Jednak jsme potřebovali prostory, ve kterých může vzniknout Centrum duševního zdraví. Navíc je tu pro klienty zahrada, kde mohou aktivně trávit čas pracovními činnostmi. A v neposlední řadě jsme chtěli zlepšit pracovní podmínky zaměstnanců,“ vysvětluje na úvod Zdeňka Kuviková, ředitelka neziskové organizace FOKUS České Budějovice.

Od ledna 2018 se zázemí FOKUSu České Budějovice nachází na adrese Novohradská 1058/71 v českobudějovické čtvrti Mladé, v blízkosti Penny marketu. Od zastávky MHD to jsou 4 minuty pěšky. Stěhování proběhlo po 11 letech, kdy nezisková organizace sídlila na sídlišti Vltava. „Klienti se rychle adaptovali, a zpětné vazby od nich jsou pozitivní,“ říká Zdeňka Kuviková. A sociální pracovnice Lucie Kolářová ji doplňuje: „Máme lepší zázemí pro schůzky s klienty a celkově je to příjemnější prostředí.“

Dům je patrový. Ve zvýšeném přízemí se nachází sociálně terapeutická dílna s ateliérem Kočka a prostory pro připravované Centrum duševního zdraví. V sociálně terapeutické dílně je pro klienty pravidelný program od pondělí do pátku. Společná vaření, terapeutická setkání, trénování paměti, kurzy tvůrčího psaní, vyrábění vitráží tzv. tiffany technikou a mnohé další. Prostory pro Centrum duševního zdraví sestávají z místnosti pro sestru a psychiatra, konzultovny, čekárny a sociálního zázemí. Zabydlená je zatím pouze místnost pro zdravotní sestru – FOKUS České Budějovice zaměstnává dvě, které pravidelně jezdí za klienty do jejich domácností. V patře je administrativní zázemí sociálních a dalších odborných pracovníků. „Funguje to tu trochu jako sborovna. Pracovníci jsou většinu času v terénu s klienty. Sem přicházejí, aby udělali nutnou administrativu, měli prostor pro porady a podobně,“ přirovnává chod kanceláří k provozu ve škole Věra Michalicová, PR pracovnice. Dům obklopuje velká zahrada s venkovním posezením. Tady mohou klienti relaxovat, v létě si užívat sluníčka.

Nové prostory nabídlo FOKUSu k pronájmu Statutární město České Budějovice. „Za nabídku prostor a následnou úpravu domu tak, aby splnil kolaudační požadavky bych chtěla Statutárnímu městu poděkovat. A také děkuji Jihočeskému kraji, který podporuje náš záměr zřídit Centrum duševního zdraví v nových prostorách,“ zdůrazňuje důležitou roli obou donátorů Zdeňka Kuviková, ředitelka neziskové organizace FOKUS České Budějovice.

FOKUS Č. Budějovice podporuje lidi s duševním onemocněním na jejich cestě k zotavení. Pomáhá na 300 ženám a mužům na jihu Čech. Obvykle se jedná o osoby se schizofrenií, bipolární poruchou či těžšími formami depresí (www.odusevnimzdravi.cz). (tz)

Foto FOKUS ČB

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *